Plymouth John Sanborn Invitational Date: 10-18-10   Venue: Plymouth Regional High School - Plymouth, NH
Events
Men's Events Women's Events
Boys 5k Run CC Girls 5k Run CC
Girls 5k Run CC Team Scores
Rank Team name Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 1:49:22 21:52 43 3 7 9 10 14 16 25
2 1:44:57 20:59 45 1 2 4 15 23 27  
3 1:53:19 22:39 68 8 12 13 17 18 22 29
4 1:56:29 23:17 101 5 20 21 24 31 33 35
5 1:58:35 23:43 112 6 11 26 32 37 39 40
6 Kingswood Regional 2:02:23 24:28 147 19 28 30 34 36 38 41
Girls 5k Run CC Individual Results
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 Slavin, Marina SR Oyster River 6:06.9 19:00.0 1
2 Hicks, Sami SR Laconia 6:10.4 19:10.8  
3 Mistretta, Meredith SR Oyster River 6:12.2 19:16.5 2
4 Haney, Mckenzie SR Merrimack Valley 6:31.7 20:17.1 3
5 Laaman, Kristen SR Oyster River 6:34.9 20:26.9 4
6 Wright, Hannah SR Kennett 6:54.1 21:26.7 5
7 Clark, Abigail SR Plymouth Regional 7:00.2 21:45.6 6
8 Tevnan, Brianna SR Merrimack Valley 7:04.1 21:57.9 7
9 Decker, Kate SR Coe-Brown 7:07.1 22:07.0 8
10 Poquette, April SR Merrimack Valley 7:08.0 22:10.0 9
11 Fanny, Cindy SR Merrimack Valley 7:09.1 22:13.3 10
12 Uhlman, Sarah SR Plymouth Regional 7:09.2 22:13.5 11
13 Allan, Miranda SR Coe-Brown 7:15.3 22:32.5 12
14 Leavitt, Blair SR Coe-Brown 7:16.8 22:37.3 13
15 Cooper, Kyla SR Merrimack Valley 7:19.2 22:44.9 14
16 Ameduri, Rachel SR Oyster River 7:20.7 22:49.5 15
17 Owens, Cassie SR Merrimack Valley 7:23.6 22:58.3 16
18 Terry, Katelyn SR Coe-Brown 7:24.1 22:59.8 17
19 Roberts, Nicole SR Coe-Brown 7:25.0 23:02.8 18
20 Heinrich, Hannah SR Kingswood Regional 7:25.3 23:03.6 19
21 Benson, Hannah SR Kennett 7:28.0 23:12.0 20
22 Hernandez, Sarah SR Kennett 7:29.1 23:15.6 21
23 Terry, Lindsey SR Coe-Brown 7:30.7 23:20.6 22
24 Pape, Serena SR Oyster River 7:32.1 23:24.7 23
25 Streeter, Sianna SR Kennett 7:37.5 23:41.5 24
26 Matthews, Morgan SR Merrimack Valley 7:38.8 23:45.5 25
27 Flynn-Robinson, Katrina SR Plymouth Regional 7:40.1 23:49.6 26
28 McCarthy, Claire SR Oyster River 7:43.2 23:59.4 27
29 Vaughn, Anna SR Kingswood Regional 7:51.8 24:25.9 28
30 Roberts, Kayla SR Coe-Brown 7:55.7 24:38.0 29
31 Bolduc, Abbi SR Kingswood Regional 7:57.0 24:42.3 30
32 Mason, Danielle SR Kennett 8:00.7 24:53.7 31
33 Gaiero, Maggie SR Plymouth Regional 8:02.7 24:59.9 32
34 Wilcox, Gillian SR Kennett 8:03.6 25:02.8 33
35 Scott, Tessa SR Kingswood Regional 8:04.0 25:03.9 34
36 Ashe, Emmaline SR Kennett 8:05.3 25:07.9 35
37 Peternel, Annie SR Kingswood Regional 8:05.4 25:08.3 36
38 Flynn-Robinson, Deidre SR Plymouth Regional 8:17.7 25:46.6 37
39 DiPrizio, Emma SR Kingswood Regional 8:17.8 25:46.8 38
40 Gaiero, Stephanie SR Plymouth Regional 8:21.9 25:59.7 39
41 Yepez, Emily SR Plymouth Regional 8:25.8 26:11.6 40
42 Garside, Mary SR Windham 8:25.8 26:11.8  
43 Bailey, Katelyn SR Laconia 8:31.3 26:28.9  
44 Burkhardt, Lauren SR Kingswood Regional 9:02.2 28:04.8 41
45 Bleeker, Angela SR Windham 9:10.7 28:31.4  
46 McNamara, Megan SR Windham 9:45.9 30:20.6  
Boys 5k Run CC Team Scores
Rank Team name Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 1:27:02 17:24 20 1 2 4 5 8 9 15
2 1:32:42 18:32 73 3 7 13 24 26 27 33
3 1:33:18 18:39 80 11 12 16 20 21 22 23
4 1:34:55 18:59 98 6 14 18 25 35 36 46
5 1:35:03 19:00 104 10 17 19 28 30 42 45
6 Kingswood Regional 1:40:53 20:10 170 29 32 34 37 38 39 43
7 1:45:35 21:07 203 31 40 41 44 47 48 49
Boys 5k Run CC Individual Results
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 Collopy, Jack SR Oyster River 5:20.7 16:36.4 1
2 Noronha, Gubby SR Oyster River 5:29.1 17:02.6 2
3 Ham, Colton SR Merrimack Valley 5:33.2 17:15.2 3
4 Brady, Ryan SR Oyster River 5:37.2 17:27.6 4
5 Olivier, Chris SR Oyster River 5:43.6 17:47.6 5
6 Haine, Peter SR Kennett 5:47.9 18:01.0 6
7 Tevnan, Vinnie SR Merrimack Valley 5:49.7 18:06.5 7
8 Davis, Christian SR Oyster River 5:50.3 18:08.5 8
9 McDonough, Bobby SR Oyster River 5:51.3 18:11.4 9
10 MacLean, Michael SR Plymouth Regional 5:51.9 18:13.5 10
11 Brassard, Jeremy SR Coe-Brown 5:52.1 18:14.0 11
12 Fisher, Lucas SR Coe-Brown 5:53.7 18:19.0 12
13 Wiley, Kyle SR Merrimack Valley 5:53.8 18:19.4 13
14 L'Heureux, Dalton SR Kennett 5:54.0 18:20.0 14
15 Southworth, Andy SR Oyster River 5:57.1 18:29.5 15
16 Dowe, Jacob SR Coe-Brown 5:58.4 18:33.7 16
17 Loynd, Conor SR Plymouth Regional 5:58.6 18:34.2 17
18 Jenis, Nick SR Kennett 6:03.4 18:49.2 18
19 Nelson-Peck, Colin SR Plymouth Regional 6:05.3 18:55.0 19
20 Valarese, Rob SR Coe-Brown 6:07.8 19:02.9 20
21 Marshall, Brandon SR Coe-Brown 6:09.7 19:08.7 21
22 Robert, Brian SR Coe-Brown 6:10.0 19:09.5 22
23 Nelson, Adam SR Coe-Brown 6:13.1 19:19.4 23
24 Roy, Marc SR Merrimack Valley 6:16.4 19:29.6 24
25 Fox, Brian SR Kennett 6:17.1 19:31.8 25
26 McCoo, Brandon SR Merrimack Valley 6:17.2 19:32.0 26
27 Phillips, Colin SR Merrimack Valley 6:18.4 19:35.7 27
28 Sanborn, Matthew SR Plymouth Regional 6:18.6 19:36.5 28
29 Richardson, Mark SR Kingswood Regional 6:19.7 19:39.7 29
30 Gookins, Cody SR Plymouth Regional 6:21.2 19:44.4 30
31 Kneuer, Timmy SR Laconia 6:24.0 19:53.2 31
32 Osgood, Stephen SR Kingswood Regional 6:27.4 20:03.6 32
33 Latorella, Matt SR Merrimack Valley 6:28.2 20:06.4 33
34 Brooks, Chris SR Kingswood Regional 6:29.2 20:09.3 34
35 Winters, Scott SR Kennett 6:30.8 20:14.3 35
36 Kenny, Ryan SR Kennett 6:32.5 20:19.5 36
37 Evans, Tyler SR Kingswood Regional 6:33.4 20:22.3 37
38 Thomassian, Ty SR Kingswood Regional 6:38.6 20:38.6 38
39 Tarbox, Dylan SR Kingswood Regional 6:40.1 20:43.2 39
40 Plunkett, Chris SR Laconia 6:45.1 20:58.6 40
41 Reynolds, Cody SR Laconia 6:45.8 21:00.8 41
42 Grass, Nicholas SR Plymouth Regional 6:46.2 21:02.0 42
43 Orlowicz, Martin SR Kingswood Regional 6:51.1 21:17.3 43
44 Gepigon, J.C. SR Laconia 6:51.2 21:17.6 44
45 Smyth, Nathaniel SR Plymouth Regional 6:51.4 21:18.2 45
46 Casella, Andrew SR Kennett 7:00.8 21:47.4 46
47 Nute, Seth SR Laconia 7:13.0 22:25.3 47
48 Emanuel, Adam SR Laconia 7:16.2 22:35.2 48
49 Parent, Cameron SR Laconia 7:16.2 22:35.5 49
50 McInnis, David SR Windham 7:20.8 22:49.7  
51 Mathews, Brian SR Windham 7:32.5 23:26.1  
52 Howard, Mathew SR Windham 8:22.0 25:59.8  
53 Carne, John SR Windham 8:33.2 26:34.7  
Mixed 5k Run CC JV Race Team Scores
Mixed 5k Run CC JV Race Individual Results
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 Goyette, Kayla SR Merrimack Valley 7:06.1 22:04.0 1
1 Caulfield, Thomas SR Oyster River 6:05.0 18:54.1 1
2 Shelby, Erwin SR Kingswood Regional 7:12.0 22:22.4 2
2 Armstrong, Andrew SR Oyster River 6:08.1 19:03.7 2
3 Sherman, Tiffany SR Coe-Brown 7:21.0 22:50.4 3
3 Wakeman, Ben SR Oyster River 6:09.5 19:08.0 3
4 Smith, Elley SR Coe-Brown 7:30.4 23:19.6 4
4 McDonough, Patrick SR Oyster River 6:11.0 19:12.7 4
5 Heinrich, Haley SR Kingswood Regional 7:33.6 23:29.3 5
5 Webber, Evan SR Oyster River 6:16.2 19:29.1 5
6 Curtin, Megan SR Coe-Brown 7:35.6 23:35.6 6
6 Saltmarsh, Carter SR Merrimack Valley 6:17.2 19:32.0  
7 DeVeau, Tori SR Coe-Brown 7:48.1 24:14.6 7
7 Kondrup, Chihiro SR Coe-Brown 6:26.4 20:00.7 6
8 Waldo, Jessica SR Merrimack Valley 7:48.4 24:15.3 8
8 Attisano, Peter SR Oyster River 6:26.7 20:01.6 7
9 Jarvis, Katie SR Coe-Brown 7:48.8 24:16.7 9
9 Hotchkiss, Ethan SR Oyster River 6:28.6 20:07.5 8
10 Readel, Brittany SR Coe-Brown 7:50.9 24:23.2 10
10 Hutton, Roy SR Oyster River 6:28.7 20:07.8  
11 Noel, Kyle SR Coe-Brown 6:31.9 20:17.7 9
11 Schreiber, Quin SR Kennett 7:58.5 24:46.9 11
12 Thibault, Drew SR Oyster River 6:33.3 20:22.2  
12 Menelle, Megan SR Oyster River 7:59.3 24:49.3 12
13 Duford, Jon SR Coe-Brown 6:34.8 20:26.8 10
13 Burke, Eliza SR Kennett 8:01.3 24:55.6 13
14 Adams, Avery SR Coe-Brown 8:01.6 24:56.5 14
14 Eastman, Parker SR Oyster River 6:35.8 20:29.9  
15 Leavitt, Aiden SR Coe-Brown 6:42.3 20:50.1 11
15 Brewster, Carrie SR Merrimack Valley 8:02.5 24:59.4 15
16 Taylor, Katherine SR Kennett 8:02.9 25:00.4 16
16 Stackhouse, Sean SR Kingswood Regional 6:42.5 20:50.8 12
17 Szucs, Ashley SR Coe-Brown 8:08.7 25:18.6  
17 Perron, Damon SR Merrimack Valley 6:42.9 20:52.0  
18 Lee, Andrew SR Coe-Brown 6:47.6 21:06.5 13
18 Mistretta, Jenny SR Oyster River 8:14.1 25:35.2 17
19 Foley, Pat SR Coe-Brown 6:48.4 21:08.9 14
19 Daigle, Caleigh SR Kennett 8:22.2 26:00.4 18
20 Dunn, Madison SR Coe-Brown 8:26.1 26:12.5  
20 Munroe, Steven SR Coe-Brown 6:51.9 21:19.8 15
21 Shamesman, Jason SR Oyster River 6:52.0 21:20.1  
21 Balch, Eliza SR Oyster River 8:29.0 26:21.5 19
22 Swindell, Nicole SR Coe-Brown 8:30.3 26:25.7  
22 Mistretta, Neal SR Oyster River 6:54.4 21:27.6  
23 Miller, Georgiana SR Kennett 8:31.5 26:29.4 20
23 Beveridge, Austin SR Kingswood Regional 6:55.8 21:32.0 16
24 Jenis, Heidi SR Kennett 8:31.6 26:29.6 21
24 Bolan, Timothy SR Plymouth Regional 6:59.5 21:43.4 17
25 Mazzochi, Moriah SR Coe-Brown 8:32.6 26:32.7  
25 Fisher, Al SR Coe-Brown 7:00.1 21:45.3  
26 Raeder, Timo SR Oyster River 7:00.2 21:45.7  
26 Uhlman, Kathleen SR Plymouth Regional 8:38.3 26:50.6  
27 Young, Alanna SR Coe-Brown 8:43.8 27:07.5  
27 Hutton, Wesley SR Oyster River 7:00.4 21:46.1  
28 Gilbert, Amber SR Laconia 8:47.4 27:18.9  
28 Lawrence, Reilly SR Oyster River 7:00.5 21:46.7  
29 Cawley, Ke SR Kennett 8:48.8 27:23.2 22
29 Chalmers, Ethan SR Kennett 7:00.6 21:47.1 18
30 Belliveau, Paige SR Coe-Brown 8:52.6 27:34.8  
30 Milton, Ryan SR Plymouth Regional 7:01.4 21:49.4 19
31 Townsend, Grace SR Kennett 8:52.9 27:36.0  
31 Robins, Luke SR Plymouth Regional 7:07.0 22:06.8 20
32 Wolf, Zach SR Coe-Brown 7:07.2 22:07.5  
32 Miller, Hannah SR Kennett 8:55.4 27:43.6  
33 Jacobsen, Cody SR Oyster River 7:09.5 22:14.5  
33 Goelzer, Molly SR Oyster River 8:58.8 27:54.2 23
34 Behr, Brian SR Kennett 7:09.6 22:14.9 21
34 Xiao, Omica SR Laconia 9:01.9 28:03.9  
35 Singh, Ali SR Merrimack Valley 9:05.2 28:14.2 24
35 Palfi, Andras SR Oyster River 7:09.8 22:15.5  
36 Englesen, Matt SR Laconia 7:11.4 22:20.5  
36 Cass, Amy SR Laconia 9:06.0 28:16.6  
37 L'Heureux, Trenton SR Kennett 7:15.0 22:31.6 22
37 Kendrick, Marian SR Kingswood Regional 9:07.5 28:21.4 25
38 Olsson, Taylor SR Coe-Brown 9:11.2 28:32.6  
38 Horton, Drew SR Oyster River 7:17.3 22:38.9  
39 Duggan, Jamie SR Coe-Brown 9:11.3 28:33.1  
39 Donahue, Dylan SR Kingswood Regional 7:20.2 22:47.7 23
40 Powelson, Mim SR Merrimack Valley 9:14.8 28:43.9 26
40 Beaton, Graham SR Oyster River 7:20.5 22:48.6  
41 Horton, Ryan SR Oyster River 7:21.9 22:53.2  
41 Lawrence, Katelin SR Oyster River 9:15.7 28:46.6 27
42 Blair, Nick SR Coe-Brown 7:23.5 22:58.1  
42 Payton, Adrianna SR Kingswood Regional 9:22.5 29:07.7 28
43 Cameron, Collin SR Kingswood Regional 7:24.0 22:59.7 24
43 Snowdon, Jess SR Kingswood Regional 9:23.3 29:10.4 29
44 Felber, Jessica SR Coe-Brown 9:37.4 29:54.1  
44 Toscano, Anthony SR Coe-Brown 7:24.4 23:00.9  
45 Detrude, Kyle SR Coe-Brown 7:26.3 23:06.7  
45 Montgomery, Lyric SR Kennett 9:55.1 30:49.3  
46 Love, Aleaha SR Kennett 9:55.6 30:50.8  
46 Furnbach, Tucker SR Kennett 7:28.9 23:15.0 25
47 Brown, Alex SR Kennett 7:34.3 23:31.7 26
47 Leighton, Alycia SR Kingswood Regional 9:56.8 30:54.4 30
48 Sullivan, Andrew SR Oyster River 7:35.3 23:34.6  
48 Ambrose, Kirsten SR Plymouth Regional 10:00.2 31:05.0  
49 Reny, Jake SR Oyster River 7:35.4 23:35.0  
50 Woodard, Damian SR Oyster River 7:41.2 23:53.2  
51 Cinq-Mars, Hunter SR Oyster River 7:48.2 24:15.0  
52 Snow, Henry SR Coe-Brown 7:48.9 24:17.0  
53 Hill, Joshua SR Kennett 7:57.6 24:44.0 27
54 Wake, Kyle SR Kennett 7:58.0 24:45.2 28
55 Wales, Matt SR Kennett 8:00.6 24:53.3  
56 Allen, Tim SR Kennett 8:00.7 24:53.7  
57 Watson, Steven SR Coe-Brown 8:05.1 25:07.4  
58 Simpson, Colby SR Plymouth Regional 8:06.8 25:12.8 29
59 Jaeger, Quest SR Oyster River 8:14.2 25:35.5  
60 Holland, Corbin SR Plymouth Regional 8:24.4 26:07.5 30
61 Hyde, Colton SR Plymouth Regional 8:25.6 26:11.1 31
62 Macinnis, Declan SR Kennett 8:27.0 26:15.3  
63 Forcey, Kai SR Oyster River 9:00.6 27:59.7  
64 Peterson, Chad SR Kingswood Regional 9:11.0 28:32.0 32