IHSAA Cross Country Semi-State 3 Date: 10-23-21   Venue: New Haven - New Haven, IN
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 Steury, Izaiah SR Angola 4:52.6 15:09.2 1
2 Moore, Jack SR Northridge 5:03.0 15:41.3 2
3 Hogan, Drew SR Goshen 5:06.9 15:53.4 3
4 Satterfield, Nolan SR Hamilton Southeastern 5:07.1 15:54.3 4
5 Hall, Ausitn SR Columbia City 5:07.2 15:54.6 5
6 Guise, Deion SR Bellmont 5:07.6 15:55.6 6
7 Miller, Jaxon JR Northridge 5:08.0 15:57.0 7
8 Johnston, Cole SR Goshen 5:08.4 15:58.3 8
9 Dubois, Bennett SR Hamilton Southeastern 5:09.0 16:00.0 9
10 Schlegel, Karsten SR Ft. Wayne Concordia Lutheran 5:10.0 16:03.1 10
11 HICKS, GARRETT SR Hamilton Southeastern 5:10.3 16:04.1 11
12 Lohman, Robert SR Carroll (Fort Wayne) 5:11.6 16:08.2 12
13 Roberts, Anthony SR Concord 5:12.5 16:11.0  
14 MEAUX, TATE JR Fishers 5:13.2 16:13.1 13
15 Marquardt, Will SR Hamilton Southeastern 5:13.5 16:14.1 14
16 Baitz, Ethan SR Homestead 5:14.0 16:15.7 15
17 Shappell, Luke JR Leo 5:15.3 16:19.6  
18 Quagliaroli, Sam FR Fishers 5:16.0 16:21.7 16
19 Jackson, Owen SO Oak Hill 5:16.7 16:24.0 17
20 SIMONS, COLIN SR Fishers 5:17.7 16:27.0 18
21 Niswander, Harrison SR Huntington North 5:17.8 16:27.3 19
22 Claxton, Tommy JR Goshen 5:18.4 16:29.4 20
23 Hoopingarner, Ryan SR Mishawaka 5:18.6 16:29.8 21
24 Sloffer, Preston SR Carroll (Fort Wayne) 5:19.5 16:32.8 22
25 Flora, Grant JR West Noble 5:20.4 16:35.4  
26 Retzloff, Mariano SR Penn 5:20.4 16:35.6 23
27 Ash, Caylor JR Hamilton Southeastern 5:21.1 16:37.7 24
28 Gingerich, David SO Northridge 5:21.5 16:38.8 25
29 PULOS, NICK SR Fishers 5:21.7 16:39.5 26
30 Hunsberger, Brady SR NorthWood 5:22.6 16:42.3 27
31 CARPENTER, CADEN JR Fishers 5:22.8 16:42.8 28
32 Sarkovics, Connor SR Hamilton Southeastern 5:23.5 16:45.0 29
33 Yarnell, Sam SO Angola 5:23.5 16:45.1 30
34 Kaser, Carter SR Penn 5:23.7 16:45.9 31
35 WILSON, AUSTIN JR Fishers 5:24.5 16:48.1 32
36 Harber, Luke SR Yorktown 5:24.6 16:48.7 33
37 Hockx, Dylan SR South Bend Adams 5:25.9 16:52.6  
38 Cates, Lucas SR Oak Hill 5:26.6 16:54.7 34
39 Bauschke, William FR Mishawaka 5:26.8 16:55.3 35
40 Burris, Tucker SR Monroe Central 5:27.4 16:57.3 36
41 FOSTER, ALEC SR Fishers 5:27.5 16:57.5 37
42 Kiplinger, Nicholas SR Carroll (Fort Wayne) 5:28.3 16:59.9 38
43 Wilson, Conyer SO Ft. Wayne Northrop 5:28.5 17:00.7  
44 Connelly, Gabriel SR Ft. Wayne Concordia Lutheran 5:28.7 17:01.4 39
45 Ross, Ian SO Hamilton Southeastern 5:29.1 17:02.5 40
46 Carpenter, Avry SR Pendleton Heights 5:29.4 17:03.4  
47 Probst, Nicholas JR Penn 5:29.7 17:04.3 41
48 Miller, Carter SR Monroe Central 5:29.8 17:04.8 42
49 Nietert, Blake JR Carroll (Fort Wayne) 5:29.8 17:04.8 43
50 Perez, Nathan SR Northridge 5:30.0 17:05.2 44
51 O'Blenis, Solomon SR Oak Hill 5:30.7 17:07.6 45
52 Spicher, Jonathan JR Northridge 5:31.1 17:08.6 46
53 Mills, Seth SR Columbia City 5:31.2 17:09.0 47
54 Waugh, Aiden FR Homestead 5:31.3 17:09.4 48
55 Glasgo, Kawliga JR Prairie Heights 5:31.6 17:10.2  
56 Arnos, Andrew JR New Haven 5:31.7 17:10.6  
57 Juarez, Jason JR Penn 5:31.7 17:10.6 49
58 Agwick, Bol SO South Bend Adams 5:32.1 17:11.8  
59 Molden, Chase SR Homestead 5:32.2 17:12.2 50
60 Cook, Nick SO Wapahani 5:32.3 17:12.6 51
61 Knox, Will JR Northridge 5:33.1 17:15.0 52
62 Loera, Luis JR Goshen 5:33.3 17:15.7 53
63 Shaw, Zachary SR Ft. Wayne Concordia Lutheran 5:33.3 17:15.7 54
64 Ellis, Brandon SR Wapahani 5:33.7 17:16.8 55
65 Smith, Evan SR Ft. Wayne Bishop Dwenger 5:33.9 17:17.6  
66 Burden, Jordan JR NorthWood 5:34.1 17:18.2 56
67 Malloy, Maxwell FR Elkhart 5:34.8 17:20.3  
68 Rodriguez, Teagen SR Elkhart 5:34.9 17:20.7  
69 Nix, Brendan JR Ft. Wayne Bishop Dwenger 5:35.4 17:22.0  
70 VanGessel, Carter SR DeKalb 5:36.1 17:24.2  
71 Johnson, Benjamin SR Homestead 5:36.2 17:24.6 57
72 Allen, Owen SO NorthWood 5:36.2 17:24.7 58
73 Schlegel, William FR Ft. Wayne Concordia Lutheran 5:36.2 17:24.7 59
74 Bales, Nolan JR Northridge 5:36.4 17:25.3 60
75 Blake, Andrew JR Pendleton Heights 5:37.3 17:27.9  
76 Adair, Daniel SR Ft. Wayne Concordia Lutheran 5:37.5 17:28.6 61
77 Biek, Oliver JR Goshen 5:37.7 17:29.2 62
78 Minich, Jude SR Homestead 5:38.5 17:31.6 63
79 Steidinger, Jaydon SO Leo 5:38.7 17:32.4  
80 Vogel, Kaden SO Wabash 5:39.5 17:34.8  
81 McComb, Thomas SO Ft. Wayne Bishop Luers 5:40.0 17:36.4 64
82 Burney, Alex SR Angola 5:40.6 17:38.4 65
83 Smith, Cameron SO Lapel 5:40.7 17:38.5  
84 Kaser, Hudson SO Penn 5:40.7 17:38.6 66
85 Bentz, Benjamin SO Ft. Wayne Concordia Lutheran 5:40.7 17:38.7 67
86 Chamberlain, Eli SO Monroe Central 5:40.8 17:38.8 68
87 Bryant, Andrew SO Eastbrook 5:40.8 17:38.8  
88 Miller, Gregory SR Huntington North 5:40.8 17:38.9 69
89 Byerly, Gavin SR Huntington North 5:41.3 17:40.5 70
90 Godwin, Tyler SO Bluffton 5:41.5 17:41.1 71
91 Boggs, Colton JR Wapahani 5:41.7 17:41.7 72
92 Poorman, Elijah JR Penn 5:42.3 17:43.4 73
93 Welch, Grayson JR Homestead 5:42.4 17:43.8 74
94 Polaniecki, Gabriel SO South Bend St. Joseph 5:43.1 17:46.0  
95 Canfield, Michael SR Muncie Burris 5:43.2 17:46.5  
96 Mora, Adrian SR Goshen 5:43.4 17:47.0 75
97 Litchfield, Dominic SR Bellmont 5:43.5 17:47.3 76
98 Bradford, Hayden FR Muncie Central 5:43.7 17:47.9  
99 Voliva, Jacob JR Ft. Wayne Wayne 5:43.7 17:48.0  
100 Bennett, Bereket SO NorthWood 5:43.9 17:48.5 77
101 Towler, Jonathan SO NorthWood 5:44.1 17:49.0 78
102 Waldman, Zachary JR Norwell 5:44.1 17:49.3  
103 Gates, Drayden SR Wapahani 5:44.3 17:49.8 79
104 Harrold, Ian SR Columbia City 5:44.4 17:50.1 80
105 Smith, Hunter SO Frankton 5:44.7 17:51.1  
106 Beck, Nathaniel FR Marion 5:44.7 17:51.1  
107 Shumaker, Kyler SR Monroe Central 5:45.1 17:52.4 81
108 Whittrock, Austin JR South Bend Riley 5:45.2 17:52.7  
109 Sutter, Pablo JR Ft. Wayne Bishop Dwenger 5:45.4 17:53.1  
110 Stevenson, Grady SR NorthWood 5:45.4 17:53.2 82
111 Lora, Jonathan JR Eastbrook 5:45.5 17:53.6  
112 Walda, Caleb SO Ft. Wayne Canterbury 5:45.7 17:54.0  
113 Aylward, Alex SR Ft. Wayne South Side 5:45.9 17:54.7  
114 Blackburn, Jacob JR Carroll (Fort Wayne) 5:46.1 17:55.4 83
115 Hendrickson, Vaughn SO Ft. Wayne Concordia Lutheran 5:46.4 17:56.4 84
116 Landis, Caden JR Monroe Central 5:46.7 17:57.2 85
117 York, Jonathan SR Huntington North 5:47.3 17:59.2 86
118 Price, Seth JR Liberty Christian 5:47.4 17:59.5  
119 Kieffer, Jacob JR Carroll (Fort Wayne) 5:47.9 18:00.8 87
120 Johnson, Brett SR Bellmont 5:47.9 18:01.0 88
121 Webb, Ian JR Bellmont 5:48.0 18:01.2 89
122 Sweet, Trenton SO Oak Hill 5:48.1 18:01.5 90
123 Bullins, Jace FR Wabash 5:48.4 18:02.4  
124 Brumley, Sam SR Yorktown 5:48.4 18:02.6 91
125 Bade, Ryan SR Yorktown 5:48.9 18:04.1 92
126 Busch, Brandon FR Ft. Wayne Bishop Luers 5:49.3 18:05.4 93
127 Quintana, Toby SO Mishawaka 5:49.6 18:06.1 94
128 Silcox, Elijah SO Carroll (Fort Wayne) 5:50.8 18:10.0 95
129 Jozwiak, Dakota JR Mishawaka 5:51.0 18:10.7 96
130 Hinkley, Gavin SO Angola 5:51.4 18:11.7 97
131 Baker, Payton JR Wapahani 5:52.0 18:13.7 98
132 Moystner, Aidan JR Winchester Community 5:52.4 18:15.0  
133 Douglass, Aaron SR Bremen 5:52.4 18:15.0  
134 Pruitt, Brendan SR South Bend St. Joseph 5:53.8 18:19.4  
135 Koch, Oliver SO Angola 5:54.3 18:20.7 99
136 Rabideau, Cody JR Ft. Wayne Bishop Luers 5:56.2 18:26.7 100
137 McMahon, Evan FR Homestead 5:56.4 18:27.4 101
138 Mickelson, William SO Penn 5:56.8 18:28.7 102
139 Crosbie, Markis SR Bluffton 5:57.3 18:30.2 103
140 Abney, Brady SO Goshen 5:57.4 18:30.5 104
141 Rentschler, Isaac JR Columbia City 5:57.6 18:31.2 105
142 Baumgartner, Samuel JR Bluffton 5:58.0 18:32.4 106
143 Loney, Jonathon SO Yorktown 5:58.1 18:32.7 107
144 Butler, Luke SR Wes-Del 5:58.3 18:33.2  
145 Davies, Cole JR NorthWood 5:58.7 18:34.5 108
146 Blackburn, Dane SR Huntington North 5:58.9 18:35.1 109
147 Sneed, Toby SO Oak Hill 5:59.7 18:37.5 110
148 Reynolds, Gabe SO Muncie Central 6:00.0 18:38.4  
149 Rockey, Jordan JR Huntington North 6:00.1 18:38.9 111
150 Whiteleather, Devon FR Columbia City 6:00.8 18:41.1 112
151 Steele, Henry SO Ft. Wayne Bishop Luers 6:01.1 18:42.1 113
152 Shrock, Jon JR Wapahani 6:01.6 18:43.4 114
153 Hartleroad, Tyler SR Leo 6:01.9 18:44.6  
154 Reust, Caleb SO Huntington North 6:02.4 18:46.0 115
155 Enyeart, Cooper FR Angola 6:02.7 18:46.8 116
156 O'Donnell, Aidan SO Yorktown 6:02.9 18:47.5 117
157 Mills, Jack SR Columbia City 6:03.3 18:48.7 118
158 Baumgartner, Jude FR Bluffton 6:03.6 18:49.7 119
159 Caldwell, Dray JR Yorktown 6:03.7 18:50.1 120
160 Crosser, Gannon JR Yorktown 6:08.2 19:04.1 121
161 Wulff, Logan FR Wapahani 6:08.6 19:05.4 122
162 Richter, Aaron FR Elkhart 6:10.1 19:10.0  
163 Stetzel, Jacob SR Ft. Wayne Bishop Luers 6:10.7 19:11.9 123
164 Ormsby, Landon SR Oak Hill 6:12.6 19:17.8 124
165 Waelbroeck, Jonathan SO Mishawaka 6:14.8 19:24.5 125
166 Kukelhan, Henry JR Bellmont 6:15.8 19:27.8 126
167 Geller, Garrett SR Oak Hill 6:15.9 19:27.9 127
168 Johns, Levi FR Bluffton 6:16.7 19:30.6 128
169 Dance, Lane FR Monroe Central 6:22.3 19:48.0 129
170 Szajko, Justin SR Mishawaka 6:26.4 20:00.5 130
171 Mayer, Bryson SR Bluffton 6:28.0 20:05.7 131
172 Brown, Andrew SR Bluffton 6:30.2 20:12.4 132
173 Habegger, Tristen JR Bellmont 6:31.0 20:15.0 133
174 Scott, Ethan SO Mishawaka 6:36.1 20:30.7 134
175 Curtis, Ethan FR Bellmont 6:37.6 20:35.3 135
176 Daniels, Nathan SO Monroe Central 6:37.7 20:35.7 136
177 Allen, Joseph SO Ft. Wayne Bishop Luers 6:49.1 21:11.0 137
178 Bearman, Michael FR Ft. Wayne Bishop Luers 7:15.8 22:34.1 138