2019 NHIAA Division X-C Championships Date: 10-26-19   Venue: Derryfield Park - Manchester, NH
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 Tkaczyk, Luke JR Coe-Brown 5:11.0 16:06.4 1
2 Cox, Aidan FR Coe-Brown 5:11.9 16:09.1 2
3 Dubois, Dawson SR Coe-Brown 5:12.8 16:12.1 3
4 Khalil, Jared FR Sanborn Regional 5:13.9 16:15.2 4
5 Rai, Rohan JR Windham 5:15.8 16:21.2 5
6 Sylvester, Carter JR Coe-Brown 5:17.1 16:25.4 6
7 O'Brien, Andrew JR Oyster River 5:19.1 16:31.4 7
8 Fleischer, Owen JR Oyster River 5:19.7 16:33.3 8
9 Mihelich, Logan JR Coe-Brown 5:20.4 16:35.6 9
10 Korthals, Caleb JR Milford 5:22.0 16:40.5 10
11 Mackey, Wyatt JR Coe-Brown 5:22.9 16:43.2 11
12 Hill, Patrick JR Coe-Brown 5:23.8 16:46.1 12
13 Kim, Harrison SR Con-Val 5:24.7 16:48.8 13
14 Siegel, Trevor SR Hanover 5:26.8 16:55.4 14
15 Carrico, Myles SR Oyster River 5:26.8 16:55.5 15
16 Labonte, Dillon SO Oyster River 5:26.9 16:55.9 16
17 Duisberg, Henry SR Oyster River 5:27.8 16:58.4 17
18 Desmaris, Christopher SR Kennett 5:29.4 17:03.4 18
19 Davis, Cody SR Lebanon 5:30.9 17:08.1 19
20 Neff, Benjamin JR Bow 5:31.1 17:08.8 20
21 Neff, Gabriel SR Bow 5:32.0 17:11.6 21
22 Lessard, Colin SR Bow 5:32.8 17:14.1 22
23 Wasson, Joseph SR Kingswood 5:33.1 17:14.9 23
24 Anderson, Kariso FR Souhegan 5:35.0 17:20.9 24
25 Montville, Ari SR Portsmouth 5:35.2 17:21.5 25
26 Bonner, Matthew SR Hanover 5:35.4 17:22.1 26
27 Frost, Daniel JR Hanover 5:35.9 17:23.6 27
28 Kotula, August JR Con-Val 5:36.1 17:24.3 28
29 Gonzalez, Trey JR Windham 5:37.0 17:27.2 29
30 McFee, Ethan JR Souhegan 5:38.1 17:30.6 30
31 Bandler, Daniel SR Hanover 5:39.9 17:36.1 31
32 Levy, Mack FR Hanover 5:40.1 17:36.7 32
33 Sassaman, Trevor SR Oyster River 5:40.4 17:37.8 33
34 Swainbank, Leo JR Portsmouth 5:40.6 17:38.2 34
35 Killian, Michael SO Windham 5:43.4 17:47.0 35
36 Stocker, Owen JR Sanborn Regional 5:44.3 17:49.7 36
37 Nottebart, Josh SR Pelham 5:44.5 17:50.5 37
38 Veverka, Danny JR Con-Val 5:45.0 17:51.9 38
39 Nolon, Ian SR Hanover 5:45.5 17:53.7 39
40 Flenniken, Cole JR Windham 5:45.6 17:53.7 40
41 Carter, Logan FR Windham 5:45.9 17:54.8 41
42 Dodenhoff, Ethan JR Merrimack Valley 5:46.7 17:57.2 42
43 Mercier, Mark FR Merrimack Valley 5:48.2 18:02.0 43
44 Aricanli, Adem SO Bow 5:48.7 18:03.6 44
45 Headington, Thomas SR Souhegan 5:49.0 18:04.5 45
46 Deschenes, Haven JR Con-Val 5:51.5 18:12.1 46
47 Aspinwall, Diego SR Hanover 5:51.5 18:12.1 47
48 Headington, Peter SO Souhegan 5:52.7 18:16.0 48
49 Beard, Tyler SO Con-Val 5:52.8 18:16.3 49
50 Laborde, Luke FR Hollis/Brookline 5:53.4 18:18.2 50
51 Strauss, Andrew SO Souhegan 5:54.3 18:20.8 51
52 Kotelly, John SO Hollis/Brookline 5:54.7 18:22.2 52
53 Moscatelli, Troy SO Hollis/Brookline 5:55.6 18:24.8 53
54 Arsenault, Casey FR Kingswood 5:57.0 18:29.3 54
55 Marsh, Ian SR Sanborn Regional 5:57.8 18:31.7 55
56 Dreher, Abe SO Con-Val 5:58.1 18:32.8 56
57 Viles, Jamini SO Con-Val 5:58.3 18:33.2 57
58 Hall, Noah SR Oyster River 5:59.1 18:35.7 58
59 Pugh, Andrew SO Sanborn Regional 5:59.1 18:36.0 59
60 Kennelly, Carlos FR Lebanon 5:59.4 18:36.6 60
61 Burgher, Ryan FR Hollis/Brookline 5:59.7 18:37.5 61
62 O’Neil, Michael SO Portsmouth 6:00.8 18:41.2 62
63 O'Connell, Gavin FR Sanborn Regional 6:01.1 18:42.0 63
64 Oglesby, Christian SR Merrimack Valley 6:02.7 18:46.8 64
65 Cavallo, Noah SO Sanborn Regional 6:02.9 18:47.7 65
66 Weber, Wyatt JR Bow 6:03.3 18:48.8 66
67 Yeaton, Zach JR Portsmouth 6:04.5 18:52.7 67
68 Norris, Nick JR Portsmouth 6:04.8 18:53.5 68
69 Genkinger, Nick SR St. Thomas Aquinas 6:05.0 18:54.3 69
70 Bernard, Connor SO Bow 6:05.3 18:55.1 70
71 Badger, Keith SR Kennett 6:05.6 18:56.0 71
72 Sheahan, Oleg JR Kingswood 6:05.8 18:56.5 72
73 Haley, Jake FR Portsmouth 6:06.0 18:57.2 73
74 Huckman, Tim SO Kingswood 6:06.2 18:57.9 74
75 Apple, Drew SO Souhegan 6:06.3 18:58.3 75
76 Hagan, Jack SR John Stark 6:06.5 18:58.9 76
77 Dufault, Cameron SR Pelham 6:06.8 18:59.8 77
78 Ramani, Hirsh SR Windham 6:06.9 19:00.1 78
79 Marsh, JJ JR St. Thomas Aquinas 6:06.9 19:00.2 79
80 Smith, Tristen SO Kennett 6:07.2 19:00.8 80
81 Perkins, Matthew SO Kingswood 6:07.2 19:01.0 81
82 Linscott, Isaac SO Merrimack Valley 6:07.4 19:01.7 82
83 Cardarelli, Matthew JR Bow 6:08.1 19:03.7 83
84 Eshbaugh, Ethan SO Lebanon 6:09.4 19:07.9 84
85 Wolfley, Achius JR Plymouth Regional 6:10.0 19:09.6 85
86 Kulig, Michael SR Plymouth Regional 6:11.3 19:13.8 86
87 Carey-Matthews, Marshall FR Merrimack Valley 6:11.5 19:14.2 87
88 O'Connor, Dillon JR St. Thomas Aquinas 6:11.6 19:14.8 88
89 Dickinson, Nolan SO Souhegan 6:12.0 19:16.0 89
90 Williams, Trip FR Pelham 6:12.3 19:16.9 90
91 Klementovich, Ben SR Kennett 6:12.8 19:18.2 91
92 Hall, Chase FR Goffstown 6:12.9 19:18.8 92
93 Crowell , Addison SR Portsmouth 6:13.2 19:19.5 93
94 Barnes, Jack FR John Stark 6:13.2 19:19.7 94
95 Gendron, Daniel SO Goffstown 6:13.6 19:20.8 95
96 Stenard, Mark JR Kingswood 6:14.5 19:23.5 96
97 LaBorde, Jake SO Hollis/Brookline 6:14.7 19:24.3 97
98 Smith, Ben JR St. Thomas Aquinas 6:14.8 19:24.7 98
99 Kuczynski, Jacob SR Windham 6:15.7 19:27.3 99
100 Brown , Nathaniel SR Lebanon 6:17.9 19:34.3 100
101 Kenney, Brandon FR Pelham 6:20.2 19:41.4 101
102 Hagner, Caleb SO Goffstown 6:20.9 19:43.6 102
103 Arinello, Louis SO Kingswood 6:21.2 19:44.4 103
104 Forman, Will SR Lebanon 6:21.3 19:44.9 104
105 Pawlowicz, Kenny JR Pelham 6:22.2 19:47.6 105
106 Finnegan, Ayden FR Hollis/Brookline 6:22.6 19:49.0 106
107 Shipman, Sam SO Lebanon 6:22.8 19:49.4 107
108 Bellahrossi, Ryan JR Pelham 6:23.8 19:52.5 108
109 Testerman, David SO Pembroke 6:25.0 19:56.1 109
110 Lamontagne, Nicholas FR Lebanon 6:26.3 20:00.2 110
111 Benson, Matt FR Pelham 6:26.5 20:00.8 111
112 Violette, Logan JR Kennett 6:29.3 20:09.5 112
113 Hyatt, Peter SO St. Thomas Aquinas 6:29.9 20:11.4 113
114 Forsha, Oliver FR Merrimack Valley 6:30.1 20:12.1 114
115 Dodenhoff, Elisha JR Merrimack Valley 6:31.6 20:16.7 115
116 Biche, Ben FR Kennett 6:32.1 20:18.4 116
117 Dugas, Ben FR Pembroke 6:32.6 20:19.8 117
118 Reidy, Patrick JR St. Thomas Aquinas 6:32.9 20:20.8 118
119 Hunt, Gavin JR Kennett 6:34.0 20:24.2 119
120 Patterson, Devin SO John Stark 6:38.8 20:39.1 120
121 Tan, Lucas SO Manchester West 6:40.1 20:43.4  
122 Dalton, Nicholas JR Goffstown 6:41.7 20:48.2 121
123 Berkeley, Isaiah FR Pembroke 6:42.8 20:51.7 122
124 Martins, Travis SO Manchester West 6:45.1 20:58.7  
125 Gendron, Kris JR Goffstown 6:45.2 20:59.2 123
126 Hansen, Ethan FR Goffstown 6:46.5 21:03.2 124
127 McFall, Marcus SR John Stark 6:47.5 21:06.2 125
128 Chiavaras, Alex JR Pembroke 6:49.7 21:13.0 126
129 Schultz, Peter SR St. Thomas Aquinas 6:51.4 21:18.4 127
130 Philbin, James SR Plymouth Regional 6:55.5 21:30.9 128
131 Shuman, Casey SO Pembroke 6:57.2 21:36.3 129
132 Brigham, Gabriel SO Goffstown 6:58.7 21:41.1 130
133 Goyette, Hayden JR Pembroke 7:01.9 21:51.0 131
134 Garcia, Jesse JR Pembroke 7:02.5 21:52.8 132
135 Montague, Reece JR John Stark 7:05.3 22:01.5 133
136 Caron, Nathan FR Milford 7:06.3 22:04.6 134
137 Arseneault, James SO Milford 7:10.3 22:16.9 135
138 Robie, Aidan SO Milford 7:12.6 22:24.1 136
139 McLeod, Hunter JR Plymouth Regional 7:13.0 22:25.5 137
140 DeRuvo, Samson SR Plymouth Regional 7:17.3 22:38.7 138
141 Ulricson, John SO Plymouth Regional 7:19.5 22:45.5 139
142 Klymok, Nazarri JR Milford 7:19.7 22:46.3 140
143 Martin, Giovanni SO Manchester West 7:19.7 22:46.3  
144 Sigrist, Noah SR John Stark 7:20.6 22:49.0 141
145 Dimick, Kyle SR Plymouth Regional 7:55.6 24:37.9 142