Twilight XC Invitational Div 1 [10/20] & Div 2 [10/19] Date: 10/19-10/20/18   Venue: Cape Cod Fairgrounds, MA
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 Fried, Oliver SR Dover-Sherborn 5:03.0 15:41.4 1
2 Thumann, Joseph JR Whitinsville Christian 5:03.8 15:44.1 2
3 Olson , Michael SR Sutton 5:05.3 15:48.6  
4 Cabral , Adrew JR Seekonk 5:09.0 16:00.0 3
5 Fagan, Hunter SR Innovation Academy 5:09.7 16:02.2  
6 Pearl, Jacob SR Nauset 5:09.8 16:02.7 4
7 Davis, Strickland SR Plymouth South 5:11.9 16:09.1  
8 Sylvia, Adam SR Old Rochester 5:13.7 16:14.8 5
9 Black, Colin SR Hopedale 5:13.8 16:15.1 6
10 Craig, Alex JR Old Rochester 5:15.5 16:20.4 7
11 Morris, Tyler SR Weston 5:16.4 16:23.1 8
12 Carroll, Austin SR Norton 5:16.7 16:24.0 9
13 Jordan , Henry SR Seekonk 5:17.3 16:26.0 10
14 Carr, Ethan SR Bellingham 5:18.8 16:30.7 11
15 Pacino, Christopher JR Hanover 5:19.5 16:32.9 12
16 Marchionni, Matthew SR Hopedale 5:20.1 16:34.6 13
17 Burke, Peter SR Marthas Vineyard 5:20.3 16:35.1 14
18 Benson, Colin JR Medfield 5:20.5 16:35.7 15
19 Laprise, Jake SR Hanover 5:20.5 16:35.8 16
20 Mula, Adam SR Parker Charter Essential 5:21.2 16:38.0 17
21 Barnes, Colby SR Sturgis West Charter 5:21.4 16:38.7  
22 Schilp, Will SR Ayer Shirley 5:21.7 16:39.5 18
23 Barry, Jack SR Watertown 5:22.1 16:40.8  
24 Richards, Isaac JR Marthas Vineyard 5:22.2 16:41.1 19
25 Proulx, Ryan SR Foxborough 5:22.9 16:43.4 20
26 Maloney, Dana SR Ayer Shirley 5:23.2 16:44.3 21
27 Bolduc, Cole SR Blackstone-Millville 5:23.4 16:44.8  
28 O'Brien, Matt SR South Hadley 5:23.4 16:45.0 22
29 Carey, Carsten SR Frontier 5:23.5 16:45.1 23
30 Klang , Jacob SR Seekonk 5:23.8 16:46.1 24
31 Brownson, Asher SR Parker Charter Essential 5:24.0 16:46.7 25
32 Brown, Will SR Dover-Sherborn 5:24.4 16:47.9 26
33 Guarini, Noah JR Dover-Sherborn 5:24.5 16:48.1 27
34 Squire, Will SR Bromfield School 5:24.9 16:49.6 28
35 Smith, Augustine SR Norwell 5:26.3 16:53.8 29
36 Vater, Torey SR Hull/Cohasset 5:26.4 16:54.2 30
37 Korhonen, Joe SO Parker Charter Essential 5:26.4 16:54.3 31
38 Tolan, Brice SR Abington 5:26.4 16:54.3  
39 Williams, Brandon SR Bellingham 5:26.8 16:55.3 32
40 Courtney, Nick SR Hanover 5:26.8 16:55.5 33
41 Gomes , Brandon SR Seekonk 5:26.9 16:55.8 34
42 Spring, Camden SR Assabet Valley 5:27.2 16:56.6 35
43 Sirri, Scott SR Dover-Sherborn 5:27.4 16:57.4 36
44 Wiemeyer, Oren SR Dover-Sherborn 5:28.3 17:00.1 37
45 Sharp, Alex SR Frontier 5:28.6 17:00.9 38
46 Muzila, Lucas SR Weston 5:28.8 17:01.7 39
47 Manyok, Tabon SR Saint Mary's (Lynn) 5:29.0 17:02.2  
48 Hasselbaum, Cameron JR Bellingham 5:29.0 17:02.3 40
49 MacSweeney, Aidan SR Apponequet 5:29.5 17:03.7 41
50 Gillcrist, Brandon SR Bellingham 5:29.7 17:04.3 42
51 Noonan, Geoffrey SR Old Rochester 5:30.6 17:07.3 43
52 Reed , Zach SR Seekonk 5:31.0 17:08.6 44
53 Murphy, Jerry SR Melrose 5:31.0 17:08.6 45
54 Fiester, Daniel JR Monson 5:32.2 17:12.3 46
55 DeMayo, Charles SR Melrose 5:32.5 17:13.2 47
56 Porterfield, Owen SR Marthas Vineyard 5:32.9 17:14.2 48
57 Brown, Jacob SR Dover-Sherborn 5:34.1 17:18.0 49
58 Kreuger, James JR Parker Charter Essential 5:34.1 17:18.3 50
59 Carey, Peter JR Frontier 5:34.3 17:18.9 51
60 Farrington, Ned SR Hull/Cohasset 5:34.7 17:19.9 52
61 McDonough, Tomas SR Hanover 5:34.8 17:20.3 53
62 Semle, Ryan SR Uxbridge 5:34.9 17:20.7  
63 Hatlevig, Ike JR Parker Charter Essential 5:35.1 17:21.1 54
64 Rosselli, Nicholas SR Apponequet 5:35.1 17:21.1 55
65 Galatis, Steven SO Austin Prep 5:35.7 17:23.1 56
66 Downing , Kyle SO Canton 5:36.5 17:25.5 57
67 Millan, Jacob SR Somerset-Berkley 5:36.6 17:25.8 58
68 Turenne, Joseph JR Hopedale 5:36.8 17:26.4 59
69 Turpel, Ian SR Hull/Cohasset 5:37.0 17:27.0 60
70 Poirier, Jacob SR South Hadley 5:37.1 17:27.3 61
71 Jones, Philip SR Bellingham 5:37.3 17:28.1 62
72 Gorman, AJ SO Whitinsville Christian 5:37.4 17:28.3 63
73 Utz, Zach SO Marthas Vineyard 5:37.4 17:28.5 64
74 Atkins, Owen JR Marthas Vineyard 5:37.5 17:28.6 65
75 Hickey, Shayne SR Plymouth South 5:37.5 17:28.7  
76 DeWitt, Sean JR Hanover 5:37.5 17:28.7 66
77 Hearn, Jack JR Whitinsville Christian 5:37.6 17:29.1 67
78 DeFaria, Jamison SR Bishop Connolly 5:38.0 17:30.3 68
79 Studley , Hunter SR Seekonk 5:38.5 17:31.9 69
80 Karabees, Kieran SR Marthas Vineyard 5:38.6 17:32.0 70
81 DeAngelis, Matt SR Westwood 5:38.6 17:32.2 71
82 Lawson, Trey SR Foxborough 5:39.1 17:33.6 72
83 Michael, Austin SR Joseph Case 5:39.9 17:36.3  
84 White, Mitchell JR Millis 5:40.0 17:36.3  
85 Mitchell, Jack SR Monson 5:40.1 17:36.8 73
86 Garratt, Patrick SR Westwood 5:40.2 17:37.0 74
87 Violette , Alex SR Dighton-Rehoboth 5:40.4 17:37.7  
88 Cote, Bradyn SR South Hadley 5:40.6 17:38.2 75
89 Reissfelder, Mike SR Bellingham 5:41.2 17:40.1 76
90 White, Graham SO Norwell 5:41.5 17:41.0 77
91 Delongchamp, Ryan SR Sutton 5:41.5 17:41.1  
92 Murray, Kyle JR Hopedale 5:41.5 17:41.2 78
93 Doyle, Keillan JR Scituate 5:41.7 17:41.8  
94 Bingel , Thomas JR Norton 5:42.2 17:43.4 79
95 Brockett, Tomas JR Nipmuc 5:42.5 17:44.2 80
96 Williams, Jonathan SR Adv. Math and Science Academy 5:42.5 17:44.3  
97 Rivard, Daniel SR Marthas Vineyard 5:42.8 17:45.1 81
98 Maddestra , Alex SR Canton 5:43.0 17:45.8 82
99 Bache, Lucas SR Hopedale 5:43.7 17:48.0 83
100 Cortese, Alexander SR Douglas 5:43.9 17:48.7  
101 Follett, Nathan SR Watertown 5:44.3 17:49.9  
102 Geoghegan, Finn SR Scituate 5:44.5 17:50.3  
103 Robbins, Ryder JR Monomoy Regional 5:44.9 17:51.6 84
104 Nihill , Donovan SR Norton 5:45.1 17:52.4 85
105 Hennedy, Sam SR Douglas 5:45.2 17:52.5  
106 Mayer Svarczkopf, Sam SR Parker Charter Essential 5:45.8 17:54.5 86
107 Bush, Ethan SR Hanover 5:46.3 17:56.0 87
108 Burke, Thomas SR Uxbridge 5:46.7 17:57.3  
109 Ruta , Jason SR Dighton-Rehoboth 5:46.8 17:57.5  
110 Tetrault, Ethan SR Norton 5:46.9 17:58.0 88
111 Hubbard, Samuel SR Weston 5:47.2 17:58.7 89
112 Hudanich, Christian JR Norwell 5:47.2 17:58.9 90
113 Balis, George SR Frontier 5:47.2 17:59.0 91
114 Laren, Noah SR Blackstone-Millville 5:47.5 17:59.8  
115 Santangelo, Jakob SR Apponequet 5:47.7 18:00.5 92
116 Sisk, Kevin SR Norwood 5:47.8 18:00.6  
117 Sennott, Gabe SR Bromfield School 5:47.8 18:00.7 93
118 Dill, Aidan SR Nauset 5:47.8 18:00.8 94
119 Barrette, Andrew JR Medfield 5:48.6 18:03.2 95
120 Young, Steven SR Monomoy Regional 5:48.7 18:03.4 96
121 Rome, Henry SR Weston 5:48.7 18:03.4 97
122 Moody, Ethan SR Parker Charter Essential 5:49.2 18:05.1 98
123 Collins, Sean SR Dighton-Rehoboth 5:49.4 18:05.8  
124 Rowe, Gavin SR Melrose 5:50.0 18:07.5 99
125 Jenkins, Colin JR Hanover 5:50.3 18:08.4 100
126 Grech, Jimmy JR Hull/Cohasset 5:50.7 18:09.7 101
127 Hodgens, Francis SR Hopedale 5:51.6 18:12.4 102
128 Curney, Cameron SR Abington 5:52.5 18:15.3  
129 Williams, Chris SR West Bridgewater 5:52.6 18:15.5 103
130 Provost, Matt SR Monson 5:52.7 18:16.0 104
131 Arguin, Brady SR Apponequet 5:53.1 18:17.2 105
132 Nicholson, Ryan SR Plymouth South 5:53.5 18:18.5  
133 Andrew, Peterson SR Apponequet 5:53.6 18:18.6 106
134 Hernon, Jack JR Canton 5:53.7 18:19.0 107
135 Robidoux, Conner SR Somerset-Berkley 5:53.8 18:19.4 108
136 Forrest, Paul SR Norwood 5:53.9 18:19.6  
137 Downs, Paxton SR Foxborough 5:54.7 18:22.3 109
138 Wilson , James SR Norton 5:55.4 18:24.2 110
139 Palter, Nate SR Foxborough 5:55.4 18:24.2 111
140 Kindberg, Dylan SR Dighton-Rehoboth 5:55.9 18:25.8  
141 Bakey, Colin JR Melrose 5:56.3 18:27.0 112
142 Christopher, Max SR Nauset 5:56.4 18:27.5 113
143 Thorpe, Hamilton SO Monson 5:56.5 18:27.6 114
144 Deehan, Jack SR Westwood 5:56.7 18:28.4 115
145 Rego, Chris SR West Bridgewater 5:56.8 18:28.5 116
146 Patel, Devin SR Bromfield School 5:57.1 18:29.7 117
147 Fattore, John SR Dover-Sherborn 5:57.2 18:29.9 118
148 Pollack, Sam SR Foxborough 5:57.6 18:31.3 119
149 Luu, Nathaniel SR Weston 5:57.8 18:31.6 120
150 Bligh, Mike JR Westwood 5:57.8 18:31.6 121
151 Bligh, Phil SR Westwood 5:58.4 18:33.5 122
152 Piscitelli, Patrick SR Foxborough 5:58.9 18:35.2 123
153 Humphrey, Mateo JR Bishop Connolly 5:59.0 18:35.6 124
154 Comeau, Tyler SR Foxborough 5:59.1 18:35.7 125
155 Gagne, Will SR South Hadley 5:59.2 18:36.1 126
156 Gagliardi, Mark SR Somerset-Berkley 5:59.3 18:36.3 127
157 Anderson, Kyle JR Norwell 5:59.9 18:38.2 128
158 Lahousse, Damien SR Blackstone-Millville 6:00.1 18:38.8  
159 Giombetti, Nikolas SR Keefe Technical 6:00.1 18:38.9 129
160 Mosher, Robert SR Weston 6:00.2 18:39.3 130
161 Kazmer, Josh SR Austin Prep 6:00.6 18:40.6 131
162 Patel, Jai SR Dennis-Yarmouth 6:00.7 18:40.8  
163 Zielinski, Carter SO Hanover 6:00.9 18:41.5  
164 Brynda, Gehrig JR Frontier 6:01.0 18:41.8 132
165 Hearn, Samuel SR Whitinsville Christian 6:01.2 18:42.3 133
166 Costello, Ryan SO Medfield 6:01.8 18:44.3 134
167 Day , Cormac SR Bromfield School 6:02.0 18:44.8 135
168 Pleach, Daniel SR West Bridgewater 6:02.4 18:46.1 136
169 Esteves, Jonathan SR Assabet Valley 6:02.8 18:47.2 137
170 Bain, Chance JR West Bridgewater 6:02.9 18:47.6 138
171 Martin, Ryan SR Norwell 6:03.5 18:49.6 139
172 Morabito , Brandon SR Norton 6:03.8 18:50.3 140
173 Scolponeti, Joseph JR Millis 6:03.9 18:50.7  
174 Delisle, Daniel SR Somerset-Berkley 6:04.1 18:51.5 141
175 Brodeur, Ethan SR Melrose 6:04.3 18:52.1 142
176 Janzen, Tyler SR Melrose 6:04.4 18:52.2 143
177 Hutchinson, Tyler SR Nauset 6:05.1 18:54.5 144
178 Lally, Sean JR Old Rochester 6:05.2 18:54.9 145
179 Burke, Patrick SR Uxbridge 6:05.6 18:56.0  
180 Steverman, Tucker SR Scituate 6:06.4 18:58.6  
181 Norton, Kieran SR Nauset 6:06.8 18:59.7 146
182 Janicki, Patrick SR Old Rochester 6:07.7 19:02.4 147
183 Rota, Chris SR Canton 6:07.7 19:02.6 148
184 Doherty, Michael SO Austin Prep 6:08.1 19:03.9 149
185 Gleason, Liam SR Ayer Shirley 6:08.2 19:04.2 150
186 Hochman, Daniel SR Adv. Math and Science Academy 6:08.4 19:04.8  
187 Boyden, Patrick SO Frontier 6:08.5 19:05.1 151
188 Brown, Tyler SR Nipmuc 6:08.5 19:05.1 152
189 Russo , Kevin SR Sutton 6:08.7 19:05.7  
190 Alfieri, Paul SR West Bridgewater 6:08.7 19:05.8 153
191 Johnson, Ross SR Medfield 6:09.7 19:08.8 154
192 Carroll, Michael SR Saint Mary's (Lynn) 6:10.5 19:11.1  
193 Pratt, Chris JR West Bridgewater 6:10.5 19:11.3 155
194 Olson, Mitchell SR Bellingham 6:10.7 19:11.9 156
195 Tenreiro, James SR Seekonk 6:11.3 19:13.8 157
196 Linkenhoker, Andrew 8 Monson 6:11.4 19:14.1 158
197 Carroll, Joe JR Hull/Cohasset 6:11.5 19:14.4 159
198 St. George, Sam SR Keefe Technical 6:11.7 19:15.0 160
199 Curtin, Tim JR Norwell 6:12.5 19:17.5 161
200 Osborne, Austin SR Weston 6:12.8 19:18.5 162
201 Seguin, Aidan JR Norwell 6:13.5 19:20.6 163
202 La Ruffa , Alex SR Falmouth 6:15.0 19:25.1  
203 Robinson, Brett SR Frontier 6:15.6 19:27.2 164
204 Chenis, William SR Uxbridge 6:16.0 19:28.5  
205 Callaluca, Caleb SR Ayer Shirley 6:16.3 19:29.3 165
206 McCain, Colton JR Millis 6:16.5 19:29.9  
207 Kerr, Alex SR Whitinsville Christian 6:17.0 19:31.6 166
208 Hackenson, Bret SR Nipmuc 6:17.3 19:32.3 167
209 Taylor, Justin SR South Hadley 6:17.4 19:32.7 168
210 Benevides, Noah SR Bishop Connolly 6:18.1 19:34.8 169
211 McCarthy, Brendan SO Austin Prep 6:18.2 19:35.1 170
212 Baptista, Boshi SO Apponequet 6:18.5 19:36.1 171
213 Shaughnessy, Owen SR Old Rochester 6:18.8 19:37.0 172
214 Alexandris, Leonidas SR Austin Prep 6:20.2 19:41.3 173
215 Johnson, Tyler SR Rockland 6:20.4 19:42.0 174
216 Caceres, Gus SR West Bridgewater 6:21.0 19:43.9 175
217 Sharpless, Jated SR Dennis-Yarmouth 6:21.5 19:45.5  
218 Bierden, Max JR Westwood 6:21.5 19:45.5 176
219 Briggs-Adams, Dallas JR Bromfield School 6:21.8 19:46.3 177
220 O'Neil, Ben JR Medfield 6:22.7 19:49.1 178
221 Cherico, Jared JR Ayer Shirley 6:23.3 19:51.0 179
222 Pooler, Jacob SR Nauset 6:23.6 19:52.0 180
223 Jabbour, Elias JR Canton 6:23.7 19:52.2 181
224 Brigham, Owen JR Nipmuc 6:23.8 19:52.5 182
225 Carney , Ryan SR Canton 6:24.1 19:53.6 183
226 Slack, Derek SR Somerset-Berkley 6:24.5 19:54.8 184
227 McCarthy, John SR Nauset 6:24.7 19:55.5 185
228 LaFrancois, Ryan SR Norton 6:25.5 19:57.9 186
229 Nee, Gunnar SO Hull/Cohasset 6:25.6 19:58.2 187
230 Mattey, Burke JR Hull/Cohasset 6:26.0 19:59.4 188
231 Stevens, Harry SR Keefe Technical 6:27.0 20:02.5 189
232 Morrissey, Sean SR Rockland 6:27.0 20:02.6 190
233 Giombetti, Nathan SO Keefe Technical 6:27.0 20:02.7 191
234 Barker, Sam SR Whitinsville Christian 6:28.3 20:06.5 192
235 Fedor, Aidan JR Medfield 6:28.8 20:08.1 193
236 Whiton, Brandon JR Whitinsville Christian 6:29.1 20:09.0 194
237 Melton, Aidan JR Monomoy Regional 6:29.7 20:10.9 195
238 Abusheery, Jared SR Keefe Technical 6:30.0 20:11.8 196
239 Bukow, Berin JR Assabet Valley 6:30.1 20:12.1 197
240 Vo, James SR Canton 6:31.3 20:15.7 198
241 DelSignore, Jon SR Sutton 6:31.5 20:16.4  
242 Street, Daniel SR Monomoy Regional 6:32.3 20:19.0 199
243 Nadeau, Alex SO Monson 6:32.8 20:20.6 200
244 Stevens, Miles SR Monson 6:33.4 20:22.5 201
245 Weagle, Aidan JR Assabet Valley 6:34.4 20:25.4 202
246 Hasz, Ethan SR Ayer Shirley 6:34.6 20:26.2 203
247 Spalti, Jonathan SR Keefe Technical 6:41.6 20:48.0 204
248 Rego, Deklan JR Bishop Connolly 6:42.2 20:49.8 205
249 Sheehy, Owen JR Keefe Technical 6:42.2 20:49.8 206
250 Trinque, Dylan SO Assabet Valley 6:43.3 20:53.0 207
251 Belmonte, Sean SR Rockland 6:48.7 21:09.8 208
252 Field, Jack SR Somerset-Berkley 6:50.1 21:14.4 209
253 Ulrich, John (Doug) SR Monomoy Regional 6:50.6 21:15.7 210
254 Webb, Zach SR Rockland 6:54.9 21:29.3 211
255 Rockland, Rocky SR Rockland 6:55.2 21:30.0 212
256 Raye, Ethan SR Nipmuc 6:58.8 21:41.2 213
257 Falcon, Zachary SO Bishop Connolly 7:03.8 21:57.0 214