Hamilton College XC Invitational Date: 10-08-16   Venue: Hamilton - Clinton, NY
Events
Men's Events Women's Events
Mens Race 8000 Meters Womens Race 5000 Meters
Mens Race 8000 Meters Team Scores
Rank Team name Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 2:11:09 26:13 43 3 4 8 11 17 18 22
2 2:10:58 26:11 43 1 5 9 12 16 23 28
3 2:13:46 26:45 89 7 14 15 24 29 36 41
4 2:14:01 26:48 99 6 10 26 27 30 35 37
5 2:14:32 26:54 102 2 13 19 20 48 52 54
6 2:17:35 27:31 171 25 33 34 39 40 42 64
7 2:19:03 27:48 187 21 31 44 45 46 50 60
8 2:25:52 29:10 262 32 47 56 57 70 77 79
9 2:29:18 29:51 297 43 55 61 67 71 72 85
10 2:28:56 29:47 304 53 58 59 65 69 75 76
11 2:42:27 32:29 347 38 51 78 88 92 93  
12 2:39:23 31:52 365 62 66 74 81 82 84 87
13 2:46:43 33:20 376 49 63 83 90 91    
14 2:47:29 33:29 396 68 73 80 86 89    
Mens Race 8000 Meters Individual Results
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 Lederer, Alec SR-4 East Stroudsburg 5:04.2 25:12.3 1
2 Beney, Sean JR-3 Le Moyne 5:07.8 25:30.0 2
3 Whipple, Henry JR-3 Hamilton 5:10.4 25:43.2 3
4 Pierce, Jack SR-4 Hamilton 5:11.8 25:50.2 4
5 Zubko, Alex SR-4 East Stroudsburg 5:14.4 26:03.0 5
6 Marlow, Mitchell FR-1 Utica 5:15.8 26:09.8 6
7 Ryan, Mitch SR-4 Cortland St. 5:16.6 26:13.9 7
8 Murdick, Bryce FR-1 Hamilton 5:16.8 26:14.7 8
9 Rapposelli, Jeremy JR-3 East Stroudsburg 5:17.6 26:18.9 9
10 Winberg, Erik SR-4 Utica 5:18.7 26:24.4 10
11 DeWeirdt, Peter JR-3 Hamilton 5:19.8 26:29.8 11
12 Rigotti, Jeremy SR-4 East Stroudsburg 5:21.4 26:37.8 12
13 Taylor, Nick FR-1 Le Moyne 5:21.6 26:38.6 13
14 Vest, Nolan FR-1 Cortland St. 5:21.9 26:40.2 14
15 McCandless, Cabel FR-1 Cortland St. 5:22.1 26:41.2 15
16 Ciaccio, Thomas SO-2 East Stroudsburg 5:23.2 26:46.6 16
17 Whitney, Grant SR-4 Hamilton 5:24.2 26:51.5 17
18 Sinclair, Andrew JR-3 Hamilton 5:25.0 26:55.9 18
19 Klein, Griffin SO-2 Le Moyne 5:25.2 26:56.5 19
20 Davitt, Chris FR-1 Le Moyne 5:25.4 26:57.6 20
21 Acey, Joseph SR-4 SUNY Poly 5:25.5 26:58.2 21
22 Wohl, Erich JR-3 Hamilton 5:25.6 26:58.7 22
23 Glosser, Jared SO-2 East Stroudsburg 5:25.7 26:59.2 23
24 Granger, Aaron JR-3 Cortland St. 5:26.1 27:01.3 24
25 Melcer, Eric JR-3 Ithaca 5:26.1 27:01.3 25
26 Kulpa, Jon SO-2 Utica 5:26.7 27:04.2 26
27 Block, Dan SO-2 Utica 5:27.3 27:07.2 27
28 Meixsell, Brad SR-4 East Stroudsburg 5:27.7 27:08.9 28
29 Boyce, Andrew FR-1 Cortland St. 5:27.8 27:09.6 29
30 Attas, Brian JR-3 Utica 5:29.0 27:15.5 30
31 Skeldon, Christopher FR-1 Hamilton 5:29.1 27:16.0  
32 Buccino, Dan JR-3 East Stroudsburg 5:29.9 27:20.0  
33 Hohl, John SR-4 SUNY Poly 5:30.1 27:21.2 31
34 Ambruso, Alec SO Mohawk Valley CC 5:30.3 27:21.9 32
35 Bampos, Garrett FR-1 Ithaca 5:30.4 27:22.4 33
36 Blake, John SO-2 Ithaca 5:31.2 27:26.5 34
37 Ashton, Nick SO-2 Utica 5:31.5 27:28.0 35
38 Boyd, Grant SO-2 Cortland St. 5:31.6 27:28.7 36
39 Eagle, Brandon SO-2 Utica 5:32.4 27:32.4 37
40 Colangelo, Jacob FR-1 Hamilton 5:32.7 27:34.0  
41 Krieger, Zack JR-3 East Stroudsburg 5:34.5 27:42.8  
42 Linendoll, Jason SO-2 SUNY Adirondack 5:34.5 27:42.8 38
43 Mitchell, Anthony JR-3 Utica 5:34.5 27:42.9  
44 Lloyd, Matthew FR-1 East Stroudsburg 5:34.5 27:42.9  
45 Memelo, Owen SO-2 Ithaca 5:35.5 27:48.0 39
46 Shew, Reilly SO-2 Hamilton 5:35.7 27:49.0  
47 Humphrey, Ryan FR-1 Utica 5:36.7 27:53.6  
48 Montgomery, Johnpatrick JR-3 East Stroudsburg 5:36.8 27:54.1  
49 Lange, Jacob FR-1 Ithaca 5:37.3 27:57.0 40
50 Bogert, Brandon FR-1 Cortland St. 5:38.0 28:00.2 41
51 Cleveland, Connor SR-4 Ithaca 5:38.7 28:03.7 42
52 Ashton, Nate SR-4 Cortland St. 5:39.7 28:08.9  
53 Rodgers, Liam SO-2 Utica 5:39.7 28:09.0  
54 Young, Matthew FR-1 Onondaga CC 5:39.7 28:09.0 43
55 Bouchard, Christopher SO-2 SUNY Poly 5:40.1 28:10.6 44
56 Crain, Oliver JR-3 SUNY Poly 5:40.1 28:10.9 45
57 Zuroski, Francis FR-1 Hamilton 5:40.6 28:13.0  
58 Samuels, Khai FR-1 East Stroudsburg 5:41.3 28:16.7  
59 Wills, Dan JR-3 East Stroudsburg 5:41.5 28:17.9  
60 Reading, Matthew FR-1 Hamilton 5:41.9 28:19.6  
61 Konotopskyj, Ryan FR-1 Cortland St. 5:42.2 28:21.3  
62 Balog, John FR-1 SUNY Poly 5:42.4 28:22.4 46
63 Johnson, Brett FR-1 East Stroudsburg 5:43.3 28:26.5  
64 Courtney, Conor FR-1 Hamilton 5:43.3 28:26.8  
65 Carr, Kyle JR-3 Utica 5:43.4 28:27.4  
66 Frink, Leland FR-1 Utica 5:43.7 28:28.6  
67 San Filippo, Brady FR Mohawk Valley CC 5:43.8 28:29.1 47
68 Battaglia, Dom FR-1 Le Moyne 5:44.0 28:30.2 48
69 Holmes, Kyle FR Herkimer County CC 5:44.4 28:31.9 49
70 Smith, Derek SO-2 SUNY Poly 5:44.7 28:33.8 50
71 Halligan, Brian FR-1 SUNY Adirondack 5:46.1 28:40.4 51
72 Moeckel, Josh SO-2 Utica 5:47.6 28:47.8  
73 Wheeler, Andrew FR-1 Hamilton 5:47.8 28:49.2  
74 Homeyer, Ryan SO-2 Le Moyne 5:49.0 28:54.9 52
75 Shaw, Chris SR-4 Hartwick 5:49.3 28:56.6 53
76 Skakal, Nicholas FR-1 Le Moyne 5:49.6 28:58.2 54
77 Janes, Justin FR-1 Onondaga CC 5:50.9 29:04.5 55
78 Barbagelata, Karsten JR-3 Utica 5:50.9 29:04.6  
79 Cady, Austin FR Mohawk Valley CC 5:51.4 29:06.7 56
80 Corney, Dakota FR Mohawk Valley CC 5:52.1 29:10.6 57
81 Mahony, Tim SR-4 Hartwick 5:53.3 29:16.2 58
82 Pine, Ethan FR-1 Hartwick 5:54.3 29:21.2 59
83 Walters, Ashton FR-1 SUNY Poly 5:54.6 29:22.9 60
84 Adarkwa, Sammie JR-3 Utica 5:55.4 29:26.8  
85 Christopher, Riley JR-3 SUNY Poly 5:55.9 29:29.2  
86 Desharnais, Pierre FR Royal Military College 5:56.0 29:29.6  
87 Sutton, Tyler SO-2 Utica 5:57.2 29:35.6  
88 Roman, Julio FR-1 Onondaga CC 5:57.5 29:37.4 61
89 Mingen, Tanner JR-3 Wells 5:57.9 29:39.1 62
90 Rawson, Brandon SO Herkimer County CC 5:59.7 29:48.4 63
91 Sherman, Logan SO-2 Utica 5:59.8 29:48.9  
92 Klein, Alex FR-1 Ithaca 5:59.9 29:49.3 64
93 Bertollo, Matthew FR-1 Utica 6:02.9 30:04.0  
94 Kurzrock, Ian SO-2 SUNY Poly 6:03.3 30:06.1  
95 Topa, Joseph SO-2 Utica 6:04.3 30:11.3  
96 Ziegler, Joseph SO-2 Hartwick 6:05.4 30:16.4 65
97 Law, Brandon JR-3 Cortland St. 6:07.0 30:24.3  
98 Sleezer, Adam JR-3 Wells 6:08.2 30:30.7 66
99 Parrow, Benjamin FR-1 Onondaga CC 6:08.3 30:31.0 67
100 Borovich, Michael FR-1 Utica 6:08.5 30:31.9  
101 Howard, Dean FR-1 Utica 6:09.6 30:37.6  
102 Moore, Michael SO Royal Military College 6:09.9 30:38.8  
103 Cangialosi, Henry FR-1 Utica 6:11.4 30:46.3  
104 Espey, Andrew SO-2 Cortland St. 6:12.6 30:52.5  
105 Kerr, Andrew SR Royal Military College 6:13.2 30:55.2  
106 Wolfson, Jon SO-2 Ithaca 6:14.3 31:00.9  
107 Penaloza, Kevin SO-2 Le Moyne 6:14.6 31:02.5  
108 Tracy, Evan SO-2 Cazenovia 6:14.8 31:03.3 68
109 Trofa, James SR-4 Hartwick 6:15.4 31:06.5 69
110 Chain, Jesse SO-2 SUNY Poly 6:17.5 31:16.9  
111 Ortiz, Jason SR-4 Utica 6:19.5 31:26.7  
112 Becker, Lukus SO-2 Utica 6:20.0 31:29.1  
113 Sorber, Thomas SO-2 Utica 6:20.3 31:30.8  
114 Samet, David FR-1 Utica 6:22.2 31:40.0  
115 Burdick, Kenneth FR Mohawk Valley CC 6:23.0 31:44.2 70
116 Kowalczyk, Nicholas FR-1 Utica 6:25.2 31:54.9  
117 Farnham, Blake FR-1 Onondaga CC 6:25.5 31:56.5 71
118 Stoller, Benjamin SO-2 Hamilton 6:26.0 31:58.9  
119 Grihin, Logan FR-1 Onondaga CC 6:28.2 32:09.7 72
120 Stewart, Collin JR-3 Cazenovia 6:28.9 32:13.2 73
121 Price, Connor FR-1 Le Moyne 6:30.2 32:20.0  
122 D'Arpino, Antonio SO-2 Wells 6:31.3 32:25.5 74
123 Marrone, Patrick FR-1 Hartwick 6:32.0 32:28.8 75
124 Randall, Matthew FR-1 Hartwick 6:32.6 32:31.6 76
125 Bass, Joseph FR Mohawk Valley CC 6:32.6 32:31.9 77
126 Cochran, Mason FR-1 SUNY Adirondack 6:34.7 32:42.0 78
127 Battin, Michael FR Mohawk Valley CC 6:34.9 32:43.4 79
128 Schmidt, Justin SR-4 Cazenovia 6:37.9 32:58.0 80
129 Cobb, Ross SO-2 Wells 6:37.9 32:58.0 81
130 Hernandez, Elliot JR-3 Le Moyne 6:47.7 33:46.9  
131 Sherman, Bradlee SO-2 Wells 6:48.3 33:49.8 82
132 Takeda, Takahiro FR Mohawk Valley CC 6:51.1 34:03.6  
133 Sostre, Aaron FR Herkimer County CC 6:53.0 34:13.3 83
134 Tolley, John SO-2 Wells 6:54.3 34:19.8 84
135 Thompson, Joshua SO-2 Onondaga CC 6:57.0 34:33.0 85
136 Feocco, Anthony JR-3 Cazenovia 7:01.2 34:53.8 86
137 Reed, Ky'aire SR-4 Wells 7:04.6 35:10.8 87
138 Warchol, Mike SO Mohawk Valley CC 7:07.3 35:24.1  
139 Kenney, Jared SO-2 Onondaga CC 7:07.3 35:24.3  
140 Murai, Tatsuhiko FR Mohawk Valley CC 7:14.7 36:01.1  
141 Simpson, Jed SO-2 SUNY Adirondack 7:15.2 36:03.4 88
142 Caton, Luke SR-4 SUNY Poly 7:15.4 36:04.8  
143 Barthen, Zachary SR-4 SUNY Poly 7:17.6 36:15.4  
144 Sadallah , Tyler JR-3 Cazenovia 7:18.8 36:21.4 89
145 Townsend, Noah SO-2 Onondaga CC 7:21.5 36:35.0  
146 Brown, Ryan FR Herkimer County CC 7:24.7 36:50.9 90
147 Flack, Alexander FR-1 Le Moyne 7:26.3 36:58.9  
148 Taj, Parker SO Herkimer County CC 7:30.3 37:18.7 91
149 Linehan, Patrick FR-1 SUNY Adirondack 7:30.3 37:18.9 92
150 Chouinard, Benjamin FR-1 Onondaga CC 7:31.2 37:23.0  
151 Bey, Zephin FR-1 SUNY Adirondack 7:36.7 37:50.6 93
152 Heeden, Mason JR-3 SUNY Poly 7:38.8 38:00.7  
153 Hendershot, Kyle SR-4 SUNY Poly 7:48.4 38:48.6  
154 Rabozzi, Joseph FR-1 Onondaga CC 7:51.0 39:01.6  
Womens Race 5000 Meters Team Scores
Rank Team name Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 1:36:32 19:18 47 1 2 13 14 17 34 35
2 1:37:55 19:35 66 3 10 11 20 22 28 47
3 1:38:38 19:43 81 8 9 15 19 30 32 37
4 1:38:53 19:46 93 4 12 24 26 27 29 33
5 1:39:22 19:52 100 7 16 18 23 36 38 41
6 1:40:57 20:11 134 6 21 25 40 42 45 46
7 1:55:35 23:07 235 5 39 59 62 70 73  
8 1:50:24 22:04 240 31 48 51 54 56 58 61
9 1:49:53 21:58 248 43 44 49 52 60 63 69
10 1:56:17 23:15 281 50 53 55 57 66 72 74
11 2:11:32 26:18 335 64 65 67 68 71    
Womens Race 5000 Meters Individual Results
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 West, Kaylyn JR-3 East Stroudsburg 6:01.8 18:44.1 1
2 Young, Samantha JR-3 East Stroudsburg 6:06.6 18:59.0 2
3 Schumann, Allison JR-3 Cortland St. 6:09.4 19:07.9 3
4 Cudney, Jeanette JR-3 Le Moyne 6:10.7 19:11.9 4
5 Bernier, Chyanna FR Herkimer County CC 6:12.1 19:16.1 5
6 Stinson, Kaitlyn SO-2 Utica 6:13.9 19:21.8 6
7 Heyer, Lindsay SR-4 Hamilton 6:14.5 19:23.5 7
8 St Clair , Amanda SO-2 Ithaca 6:14.6 19:24.0 8
9 Gibble, Christina SR-4 Ithaca 6:15.8 19:27.8 9
10 Wagner, Megan JR-3 Cortland St. 6:16.3 19:29.2 10
11 Meerdink, Jasmine JR-3 Cortland St. 6:16.6 19:30.2 11
12 Mack, Brittney SO-2 Le Moyne 6:17.2 19:31.9 12
13 eidson, rachel FR-1 East Stroudsburg 6:17.6 19:33.1 13
14 Amro, Jasmine JR-3 East Stroudsburg 6:18.0 19:34.4 14
15 Rudge, Sarah FR-1 Ithaca 6:18.2 19:35.0 15
16 Anthony, Caitlin JR-3 Hamilton 6:19.1 19:37.8 16
17 Toth, Lauren SR-4 East Stroudsburg 6:20.3 19:41.7 17
18 Uribe, Anaidys SO-2 Hamilton 6:21.3 19:44.7 18
19 Smith, Colleen FR-1 Ithaca 6:22.1 19:47.1 19
20 Nichols, Eliza FR-1 Cortland St. 6:22.7 19:49.2 20
21 Lewis, Renee SO-2 Utica 6:24.8 19:55.5 21
22 Billings, Sara JR-3 Cortland St. 6:25.9 19:58.9 22
23 Perry, Elizabeth JR-3 Hamilton 6:26.2 20:00.0 23
24 Clos, Siara FR-1 Le Moyne 6:26.4 20:00.7 24
25 Cooley, Makenna JR-3 Utica 6:26.6 20:01.1 25
26 Miller, Rachael SO-2 Le Moyne 6:27.0 20:02.4 26
27 Stagnita, Jillian FR-1 Le Moyne 6:28.2 20:06.1 27
28 Proper, Gwen SO-2 Cortland St. 6:32.0 20:18.1 28
29 Sloan, Jordan FR-1 Le Moyne 6:33.9 20:23.9 29
30 Nase, Hailey SO-2 Ithaca 6:34.1 20:24.4 30
31 Kotnik, Emily SR-4 Cazenovia 6:36.7 20:32.6 31
32 McConnon, Madelyn FR-1 Ithaca 6:37.1 20:33.7 32
33 Doctor, Elena SR-4 Le Moyne 6:37.4 20:34.8 33
34 Kaspszyk, Abigail JR-3 East Stroudsburg 6:37.6 20:35.4 34
35 Vledder, Jenna FR-1 East Stroudsburg 6:37.8 20:36.0 35
36 Pieper, Lilly JR-3 Hamilton 6:37.9 20:36.3 36
37 Hodge, Lauren SR-4 Ithaca 6:38.3 20:37.5 37
38 Matkowski, Maria FR-1 Ithaca 6:40.3 20:43.9  
39 Williams, Eleanor FR-1 Hamilton 6:40.7 20:45.0 38
40 Amentler, Tiffany FR Herkimer County CC 6:40.7 20:45.1 39
41 Belby, Steph SR-4 East Stroudsburg 6:41.1 20:46.3  
42 Featherson, Breanna FR-1 Utica 6:41.2 20:46.6 40
43 DeCrescente, Amber FR-1 SUNY Adirondack 6:41.5 20:47.4  
44 Yong, Emily SO-2 Hamilton 6:42.3 20:50.1 41
45 Hayward, Shania JR-3 Le Moyne 6:42.7 20:51.1  
46 Schaible, Abigail JR-3 Utica 6:42.9 20:52.0 42
47 Brunet, Courtney FR-1 Hamilton 6:43.3 20:53.0  
48 Bock, Elsa JR-3 Hartwick 6:45.1 20:58.7 43
49 Matys, Sarah FR-1 Hartwick 6:45.2 20:59.0 44
50 Sicker, Lindsey FR-1 Utica 6:45.3 20:59.3 45
51 Tripp, Mckenzie SO-2 Le Moyne 6:46.1 21:01.8  
52 Palumbo, Alexandra FR-1 East Stroudsburg 6:46.9 21:04.3  
53 Eder, Emily FR-1 East Stroudsburg 6:47.3 21:05.5  
54 Caplen, Georgia JR-3 Ithaca 6:47.8 21:07.1  
55 Buttrick, Samantha SR-4 Hamilton 6:48.2 21:08.3  
56 Uehling, Abigail JR-3 Hamilton 6:48.8 21:10.1  
57 Rachmaciej, Gabriela SO-2 East Stroudsburg 6:50.2 21:14.6  
58 Reid, Maggie SO-2 Utica 6:50.2 21:14.7 46
59 Fastiggi, Amanda SO-2 Wells 6:50.8 21:16.3  
60 McCabe, Jenessa SO-2 Utica 6:51.6 21:18.9  
61 Borghese, Christina SR-4 East Stroudsburg 6:51.6 21:19.0  
62 Dimakis, Sarah SR-4 Hamilton 6:52.1 21:20.6  
63 Markstein, Katie JR-3 Le Moyne 6:53.0 21:23.2  
64 Killoran, Mary-Kate SR-4 East Stroudsburg 6:53.6 21:25.0  
65 Rand, Julia SO-2 Ithaca 6:56.4 21:33.9  
66 Emilio, Melissa JR-3 Cortland St. 6:57.9 21:38.4 47
67 Seff, Erica FR-1 Hamilton 6:58.0 21:38.7  
68 McIntyre, Shelby SR-4 Cazenovia 6:59.7 21:44.1 48
69 Cerne, Abigail SO-2 Hartwick 7:01.0 21:48.2 49
70 Boyd, Emma JR-3 Ithaca 7:01.2 21:48.8  
71 Stevens, Savannah JR-3 Le Moyne 7:01.5 21:49.7  
72 Cannavo, Sarina FR-1 Utica 7:02.1 21:51.6  
73 LaPorte, Rebecca JR-3 SUNY Poly 7:03.4 21:55.7 50
74 Berry, Maddy FR-1 Cortland St. 7:07.9 22:09.7  
75 Mazzella, Bryanna FR-1 Utica 7:12.8 22:24.8  
76 Fayle, Erin SO-2 Le Moyne 7:13.0 22:25.5  
77 Roy, Morgan SO-2 Cazenovia 7:13.5 22:27.0 51
78 Segal, Allison SO-2 Cortland St. 7:14.2 22:29.0  
79 Nicosia, Lesley FR-1 Utica 7:14.6 22:30.5  
80 Gourdine, Tylisha FR-1 Hartwick 7:15.8 22:34.0 52
81 Theriault, Deaven SR-4 Wells 7:15.8 22:34.2  
82 Manzari, Chloe FR Mohawk Valley CC 7:16.6 22:36.5  
83 Albertson, Kiersten SR-4 SUNY Poly 7:16.6 22:36.7 53
84 Whitehouse, Ashlee SR-4 Cazenovia 7:19.9 22:46.9 54
85 Royal, Danielle FR-1 Utica 7:21.3 22:51.3  
86 Eng, Kassidy SO-2 SUNY Poly 7:21.8 22:52.6 55
87 Newton, Brooke FR-1 Cazenovia 7:22.1 22:53.8 56
88 Mejia, Jalize SO-2 SUNY Poly 7:25.1 23:02.9 57
89 Goddard, Jessica SR-4 Cazenovia 7:28.1 23:12.4 58
90 Nivens, Bethia SO-2 Le Moyne 7:28.3 23:13.0  
91 Bridgewater, Gabrielle FR Herkimer County CC 7:28.3 23:13.1 59
92 Gruet, Beverly SO Mohawk Valley CC 7:30.4 23:19.6  
93 Clark, Molly SO-2 Hamilton 7:31.6 23:23.2  
94 Gagnon, Julianne JR-3 Utica 7:32.2 23:25.0  
95 Evans, Katie SR-4 Hartwick 7:34.9 23:33.4 60
96 Scalzo, Katrina JR-3 Utica 7:35.6 23:35.6  
97 Stevens, Emilee SO-2 Utica 7:38.1 23:43.5  
98 Loh, Annie JR-3 Cazenovia 7:39.4 23:47.5 61
99 Howell, Sharon SO Herkimer County CC 7:42.3 23:56.6 62
100 Rector, Jordan FR-1 Cazenovia 7:43.0 23:58.7  
101 Sutliff, Brittany SR-4 Hartwick 7:43.5 24:00.2 63
102 Renaud, Sarah JR-3 Utica 7:47.7 24:13.3  
103 Harper, Tymaiah FR-1 Onondaga CC 7:48.5 24:15.7 64
104 Brink, Olivia FR Mohawk Valley CC 7:53.8 24:32.2  
105 Ellis, Jayne FR-1 Cortland St. 7:58.2 24:45.9  
106 VanWormer, Jenn SR-4 Wells 7:59.1 24:48.6  
107 Hubregsen, Meg JR-3 Le Moyne 8:00.2 24:52.1  
108 Winsper, Jamie SO-2 Cortland St. 8:00.3 24:52.3  
109 Karram, Kassidy SO-2 Cazenovia 8:03.0 25:00.9  
110 MacDonald, Melanie SO-2 Utica 8:08.5 25:17.8  
111 Steere, Morgan FR Mohawk Valley CC 8:09.5 25:20.9  
112 Gorman, Jillian SR-4 Cazenovia 8:13.6 25:33.6  
113 Passett, Alexis FR-1 Onondaga CC 8:13.9 25:34.8 65
114 Iles, Allison JR-3 Le Moyne 8:18.0 25:47.5  
115 Grasso, Caley SO-2 SUNY Poly 8:18.6 25:49.2 66
116 Ueda, Rutsuko FR-1 Wells 8:23.4 26:04.2  
117 Gloska, Susan FR-1 Onondaga CC 8:24.1 26:06.5 67
118 Bookamer, Briannah FR-1 Onondaga CC 8:42.8 27:04.5 68
119 Brody, Allison FR-1 Hartwick 8:51.3 27:31.0 69
120 Cross, Molly FR-1 SUNY Adirondack 8:54.4 27:40.6  
121 Wright, Tselanee FR Herkimer County CC 9:08.6 28:24.7 70
122 Comency, Jenny FR-1 Onondaga CC 9:10.8 28:31.4 71
123 Pierre, Emily SR-4 East Stroudsburg 9:11.6 28:34.1  
124 Kurtaj, Ornela FR-1 SUNY Poly 10:18.5 32:01.8 72
125 Shallow, Arnelle FR Herkimer County CC 10:23.9 32:18.7 73
126 Jordan, Kristen FR-1 SUNY Poly 10:31.1 32:41.1 74