SUNY Poly Wildcat Invitational Date: 09-24-16   Venue: SUNY Polytechnic Institute - Utica, NY
Events
Men's Events Women's Events
SUNY POLY Mens 8K SUNY POLY Womens 6K
SUNY POLY Womens 6K Team Scores
Rank Team name Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 SUNY ESF 2:05:19 25:03 46 5 7 8 12 14 18 20
2 2:04:52 24:58 49 2 3 6 15 23 28 41
3 2:13:09 26:37 95 10 11 21 26 27 30 31
4 2:18:30 27:42 123 9 19 24 34 37 38 39
5 2:21:23 28:16 136 1 17 35 40 43 50  
6 2:22:28 28:29 141 13 22 25 36 45 56 58
7 Herkimer County 2:30:48 30:09 150 4 16 33 42 55    
8 Culinary Institute 2:44:07 32:49 209 29 32 46 49 53 54  
9 Davis College 2:53:23 34:40 242 44 47 48 51 52 57  
SUNY POLY Womens 6K Individual Results
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 McMorrow, Aine SO-2 SUNY Canton 6:04.0 22:37.1 1
2 Bayuk, Emma FR-1 Cobleskill 6:17.7 23:28.1 2
3 Tommell, Taylor SR-4 Cobleskill 6:17.7 23:28.4 3
4 Bernier, Chyanna FR Herkimer County 6:23.5 23:49.8 4
5 Lathrop, Marissa SO SUNY ESF 6:25.5 23:57.2 5
6 Mattilio, Chloe SR-4 Paul Smith's 6:37.7 24:42.8  
7 Decrescente, Amber FR SUNY Adirondack 6:38.3 24:45.2  
8 Porter, Quinn SO-2 Cobleskill 6:40.2 24:52.0 6
9 Cuddihy, Erin SO SUNY ESF 6:42.2 24:59.7 7
10 Zickler, Eden FR SUNY ESF 6:42.3 25:00.0 8
11 Richard, Anna JR-3 Bard 6:43.9 25:05.9 9
12 Kotnik, Emily SR-4 Cazenovia 6:46.0 25:13.7 10
13 McIntyre, Shelby SR-4 Cazenovia 6:46.2 25:14.5 11
14 Hollister, Samantha SR SUNY ESF 6:48.8 25:24.1 12
15 LaPorte, Rebecca JR-3 SUNY Poly 6:56.2 25:52.0 13
16 Cronk, Allison SR SUNY ESF 6:58.0 25:58.7 14
17 Piersiak, AnnaClaire JR-3 Cobleskill 6:59.2 26:03.0 15
18 Amentler, Tiffany FR Herkimer County 7:05.1 26:24.9 16
19 Hewitt, Madeline SO-2 SUNY Canton 7:05.4 26:26.0 17
20 Verbeck, Emily JR SUNY ESF 7:05.4 26:26.2 18
21 Turok, Sophia FR-1 Bard 7:07.2 26:32.8 19
22 Smalley, Hailey SO SUNY ESF 7:07.6 26:34.4 20
23 Roy, Morgan SO-2 Cazenovia 7:09.5 26:41.4 21
24 Albertson, Kiersten SR-4 SUNY Poly 7:12.0 26:50.7 22
25 O'Brien, Abigail FR-1 Cobleskill 7:14.7 27:01.0 23
26 Bauer, Adaiah FR-1 Paul Smith's 7:14.8 27:01.2  
27 Williams, Katherine FR-1 Bard 7:19.4 27:18.2 24
28 Steenkamer, Emily JR SUNY ESF 7:20.5 27:22.3  
29 Kuwabara, Shiomi JR SUNY ESF 7:20.5 27:22.5  
30 Mejia, Jalize SO-2 SUNY Poly 7:27.2 27:47.3 25
31 Goddard, Jessica SR-4 Cazenovia 7:30.4 27:59.4 26
32 Whitehouse, Ashlee SR-4 Cazenovia 7:30.6 28:00.0 27
33 Riewerts, Alyssa SR-4 Cobleskill 7:34.8 28:15.6 28
34 Bertalotto, Samantha SO Culinary Institute 7:41.5 28:40.8 29
35 Newton, Brooke FR-1 Cazenovia 7:42.9 28:46.1 30
36 Manzari, Chloe FR Mohawk Valley 7:45.8 28:56.8  
37 Loh, Annie JR-3 Cazenovia 7:47.3 29:02.5 31
38 Bragwynne, Kristin SO Culinary Institute 7:49.4 29:10.2 32
39 Rector, Jordan FR-1 Cazenovia 7:52.6 29:22.2  
40 Bridgewater, Gabrielle FR Herkimer County 7:54.6 29:29.7 33
41 McEvoy, Anna FR-1 Bard 7:55.8 29:34.0 34
42 McCarthy, Kimberly JR-3 SUNY Canton 7:56.4 29:36.5 35
43 Bellinger, Renee FR Fulton-Montgomery 8:02.5 29:59.1  
44 Oakes, LeeAnna FR-1 SUNY Poly 8:02.6 29:59.6 36
45 Conley, Hannah SR-4 Bard 8:02.7 29:59.8 37
46 Osborne, Elizabeth SR-4 Bard 8:03.4 30:02.6 38
47 Steere, Morgan FR Mohawk Valley 8:05.6 30:10.5  
48 Gruet, Beverly FR Mohawk Valley 8:10.0 30:26.9  
49 Brooks, Eleanor JR-3 Bard 8:14.6 30:44.2 39
50 Petteys, Schynia JR-3 SUNY Canton 8:19.3 31:01.7 40
51 Rivera, Shawntel FR Fulton-Montgomery 8:22.1 31:12.3  
52 Madison, Olivia FR-1 Cobleskill 8:28.6 31:36.5 41
53 Howell, Sharon Herkimer County 8:30.2 31:42.2 42
54 Ford, Allison SO-2 SUNY Canton 8:30.2 31:42.4 43
55 Ward, Bethany SO Davis College 8:33.1 31:53.2 44
56 Gorman, Jillian SR-4 Cazenovia 8:34.1 31:56.8  
57 Grasso, Caley SO-2 SUNY Poly 8:34.5 31:58.4 45
58 Stano, Aly FR Culinary Institute 8:41.3 32:23.7 46
59 Myers, Nora JR-3 Bard 8:54.8 33:14.0  
60 Duke, Brittni Broome CC 8:56.8 33:21.5  
61 Smith, Cessandra SO Davis College 9:00.4 33:34.8 47
62 Cross, Molly FR SUNY Adirondack 9:01.8 33:40.1  
63 Landis, Alexis JR-3 Bard 9:08.2 34:04.0  
64 Maynard, Sabrina FR Columbia-Greene 9:12.2 34:18.8  
65 Waggoner, Lydia Beth SR Davis College 9:12.9 34:21.7 48
66 Kuo, Ying FR Culinary Institute 9:17.8 34:39.9 49
67 Angell, Julie SO-2 SUNY Canton 9:25.6 35:08.9 50
68 Buehler, Megan JR Davis College 9:29.5 35:23.6 51
69 Walburger, Brianna JR Davis College 10:14.3 38:10.6 52
70 Rishel, Madison FR Culinary Institute 10:31.1 39:13.3 53
71 Sherwood, Samantha FR Culinary Institute 10:31.4 39:14.2 54
72 Baret, Marisol Herkimer County 10:33.5 39:22.2 55
73 Jordan, Kristen FR-1 SUNY Poly 10:45.1 40:05.5 56
74 Conboy, Rebekah SO Davis College 10:47.8 40:15.4 57
75 Kurtaj, Ornela FR-1 SUNY Poly 11:23.6 42:28.9 58
SUNY POLY Mens 8K Team Scores
Rank Team name Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 2:20:18 28:03 46 1 4 5 16 20 21 22
2 SUNY ESF 2:21:10 28:14 47 3 6 10 11 17 23 24
3 2:23:16 28:39 76 2 12 15 19 28 30 35
4 Mohawk Valley 2:29:17 29:51 132 7 25 29 32 39 43 49
5 2:30:23 30:04 132 9 13 34 36 40 41 52
6 2:37:52 31:34 186 26 33 38 44 45 53 54
7 SUNY Adirondack 2:40:57 32:11 198 18 27 42 50 61 65  
8 Herkimer County 2:44:06 32:49 218 14 31 56 58 59 67  
9 2:46:27 33:17 235 37 46 47 48 57 68  
10 Broome CC 2:54:53 34:58 252 8 51 63 64 66 69 70
11 Davis College 3:31:08 42:13 320 55 60 62 71 72    
SUNY POLY Mens 8K Individual Results
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 Acey, Joseph SR-4 SUNY Poly 5:28.7 27:14.2 1
2 Bouchard, Anthony JR-3 Cobleskill 5:32.0 27:30.4 2
3 Persson, Michael SR SUNY ESF 5:34.4 27:42.2 3
4 Hohl, John SR-4 SUNY Poly 5:34.8 27:44.2 4
5 Bouchard, Christopher SO-2 SUNY Poly 5:37.7 27:58.9 5
6 Carris, Dana JR SUNY ESF 5:38.4 28:02.2 6
7 Ambruso, Alec SO Mohawk Valley 5:39.6 28:08.3 7
8 Whitnet, Alex SO Broome CC 5:40.1 28:10.7 8
9 St. Cyr, Joseph JR-3 Paul Smith's 5:40.7 28:13.7 9
10 Giordano, Nick JR SUNY ESF 5:42.3 28:21.5 10
11 Thomas, Mitchell JR SUNY ESF 5:42.4 28:22.0 11
12 Fitzgerald, Joe JR-3 Cobleskill 5:44.1 28:30.4 12
13 Calamia, Rob SR-4 Paul Smith's 5:45.0 28:35.3 13
14 Rawson, Brandon SO Herkimer County 5:45.4 28:36.9 14
15 Foust, Josh SO-2 Cobleskill 5:45.4 28:37.1 15
16 Christopher, Riley JR-3 SUNY Poly 5:45.4 28:37.3 16
17 Satchwell, Sean SO SUNY ESF 5:46.5 28:42.5 17
18 Linendoll, Jason SO SUNY Adirondack 5:46.6 28:43.1 18
19 Griffin, William FR-1 Cobleskill 5:46.7 28:43.4 19
20 Smith, Derek SO-2 SUNY Poly 5:46.7 28:43.7 20
21 Crain, Oliver JR-3 SUNY Poly 5:48.5 28:52.3 21
22 Balog, John FR-1 SUNY Poly 5:50.7 29:03.5 22
23 Appelgren, Ethan SO SUNY ESF 5:51.4 29:06.7 23
24 Wasserman, Ben SO SUNY ESF 5:53.3 29:16.5 24
25 Cady, Austin FR Mohawk Valley 5:54.2 29:20.7 25
26 Boyd, James SO SUNY ESF 5:55.3 29:26.3  
27 Fazio, Anthony FR-1 SUNY Canton 5:56.5 29:32.2 26
28 Rawinski, Peter SO SUNY ESF 5:58.8 29:43.6  
29 Halligan, Brian SUNY Adirondack 5:59.2 29:45.5 27
30 Jacobson, Zach JR-3 Cobleskill 6:01.1 29:55.4 28
31 Miller, William FR SUNY ESF 6:01.3 29:56.2  
32 San Filippo, Brady FR Mohawk Valley 6:01.4 29:56.5 29
33 Walters, Ashton FR-1 SUNY Poly 6:02.4 30:01.8  
34 Mentzel, Jordan JR-3 Cobleskill 6:03.2 30:05.4 30
35 Homes, Kyle FR Herkimer County 6:03.8 30:08.7 31
36 Tyler, Nathan FR SUNY ESF 6:04.7 30:13.1  
37 Corney, Dakota FR Mohawk Valley 6:05.7 30:18.0 32
38 Ducharme, Luke SO-2 SUNY Canton 6:11.2 30:45.2 33
39 Dezago, Tyler JR-3 Paul Smith's 6:11.9 30:48.7 34
40 Longo, James JR SUNY ESF 6:14.5 31:02.0  
41 LeBoeuf, Scott FR-1 Cobleskill 6:14.9 31:04.0 35
42 Leach, Isaac FR-1 Paul Smith's 6:15.7 31:07.6 36
43 Frazier, Mark JR SUNY ESF 6:16.6 31:12.2  
44 Tracy, Evan SO-2 Cazenovia 6:17.2 31:15.1 37
45 Ford, Paul FR-1 SUNY Canton 6:20.3 31:30.5 38
46 Burdick, Kenneth FR Mohawk Valley 6:20.9 31:33.5 39
47 Santiago, Ricky FR Fulton-Montgomery 6:21.2 31:35.2  
48 Sullivan, Matthew FR-1 Paul Smith's 6:21.8 31:38.1 40
49 Michaels, Geoffrey SO SUNY ESF 6:22.1 31:39.4  
50 Pruch, Isaac SO SUNY ESF 6:24.3 31:50.7  
51 Nash, Peyton SO-2 Bard 6:25.7 31:57.6  
52 McDermott, Robert SR-4 Paul Smith's 6:27.3 32:05.4 41
53 Chain, Jesse SO-2 SUNY Poly 6:29.1 32:14.5  
54 Hylan, Jon SO-2 Cobleskill 6:32.9 32:33.1  
55 Simpson, Jed SO SUNY Adirondack 6:33.6 32:36.5 42
56 Battin, Michael FR Mohawk Valley 6:37.1 32:54.0 43
57 Mosher, Jacob FR Fulton-Montgomery 6:37.3 32:55.3  
58 Dunham, Jonathan FR-1 SUNY Canton 6:38.6 33:01.7 44
59 Lorey, Kyle FR-1 SUNY Canton 6:38.8 33:02.7 45
60 Stewart, Collin JR-3 Cazenovia 6:39.2 33:04.4 46
61 Schmidt, Justin SR-4 Cazenovia 6:43.6 33:26.5 47
62 Badji, Ibrahima SR-4 Cazenovia 6:44.4 33:30.2 48
63 Warchol, Michael SO Mohawk Valley 6:45.2 33:34.4 49
64 Cochran, Mason FR SUNY Adirondack 6:51.0 34:03.5 50
65 McMahon, Ryan Broome CC 6:51.1 34:03.9 51
66 Gibbs, Jack SO-2 Cobleskill 6:52.1 34:08.6  
67 Firkins, Thomas FR-1 Paul Smith's 6:52.7 34:11.6 52
68 Fortin, Matthew SR-4 SUNY Canton 6:53.1 34:13.9 53
69 Archer, Brent JR-3 SUNY Canton 6:54.6 34:21.4 54
70 Dennis, Cody JR-3 Paul Smith's 6:56.5 34:30.5  
71 Markessinis, Nicholas FR-1 SUNY Poly 6:56.6 34:31.3  
72 Ward, Carmine FR Davis College 6:57.7 34:36.4 55
73 Murphy, Matthew SO-2 Bard 6:58.5 34:40.5  
74 Decker, Daniel SO SUNY ESF 6:58.9 34:42.6  
75 Parker, Taj Herkimer County 6:59.0 34:43.2 56
76 Routh, Duncan SR-4 Bard 7:01.2 34:54.0  
77 Bass, Joe FR Mohawk Valley 7:02.8 35:01.8  
78 Feocco, Anthony JR-3 Cazenovia 7:04.6 35:11.1 57
79 Sostre, Aaron FR Herkimer County 7:06.1 35:18.4 58
80 Ackerman, Alex FR Herkimer County 7:06.2 35:18.9 59
81 Bramhall, Jason FR Davis College 7:07.4 35:24.6 60
82 Fabian, Tyler FR-1 SUNY Poly 7:07.7 35:26.5  
83 Yutzler, Ryan FR-1 SUNY Canton 7:09.7 35:36.4  
84 Knack, Jon FR Fulton-Montgomery 7:10.8 35:41.8  
85 Bourque, Brendan FR SUNY Adirondack 7:12.3 35:49.3 61
86 Forrester, Benjamin SO-2 SUNY Poly 7:12.5 35:50.4  
87 McNeil, Jervon FR Davis College 7:15.8 36:06.4 62
88 Barthen, Zachary SR-4 SUNY Poly 7:22.3 36:39.0  
89 Mead, Austin FR-1 Cobleskill 7:22.4 36:39.5  
90 Uresk, Hayden FR-1 Paul Smith's 7:22.6 36:40.3  
91 Jones, Marquis FR Culinary Institute 7:26.3 36:58.8  
92 Mannix, Ben FR Broome CC 7:26.3 36:59.0 63
93 Holloway, Noah SO Broome CC 7:32.1 37:27.6 64
94 Caton, Luke SR-4 SUNY Poly 7:32.3 37:28.5  
95 Morales, Maynor SO-2 SUNY Canton 7:36.8 37:51.0  
96 Linehan, Patrick FR SUNY Adirondack 7:40.7 38:10.6 65
97 Rowe, Chris FR Broome CC 7:41.0 38:12.0 66
98 Brown, Ryan Herkimer County 7:43.3 38:23.3 67
99 Sadallah , Tyler JR-3 Cazenovia 7:45.8 38:35.5 68
100 Hanby, Charles FR-1 SUNY Canton 7:48.5 38:49.1  
101 Taylor, Kevin FR Broome CC 7:50.5 38:59.3 69
102 Heeden, Mason JR-3 SUNY Poly 7:51.6 39:04.8  
103 Hendershot, Kyle SR-4 SUNY Poly 7:53.9 39:16.0  
104 Tompkins, Alex FR Broome CC 7:58.0 39:36.3 70
105 Seif, Joseph Broome CC 8:02.9 40:00.8  
106 Cadden, Sean Broome CC 8:12.9 40:50.5  
107 Luman, Aaron FR Culinary Institute 8:15.9 41:05.5  
108 Blair, Leroy SR Davis College 8:17.1 41:11.6 71
109 Konefal, Robert SO-2 Bard 9:05.2 45:10.4  
110 Amir, Zubair FR Fulton-Montgomery 9:08.8 45:28.6  
111 May, Joshua JR-3 SUNY Canton 9:40.5 48:06.1  
112 Tran, Kalven SO Culinary Institute 10:19.6 51:20.5  
113 Moore, Kyle SR Davis College 12:50.2 1:03:49.2 72