WIAC Cross Country Championships Date: 10-29-16   Venue: Wis.-Stevens Point - Stevens Point, WI
Events
Men's Events Women's Events
Mens 8K Womens 6K
Womens 6K Team Scores
Rank Team name Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 1:50:40 22:08 26 2 3 4 7 10 11 13
2 1:52:12 22:26 55 1 6 8 19 21 24 39
3 1:52:55 22:35 61 5 9 14 16 17 23 30
4 1:55:52 23:10 122 15 20 27 29 31 33 34
5 1:57:59 23:35 150 18 22 28 35 47 54 55
6 1:58:15 23:39 155 12 26 36 38 43 53 56
7 1:59:11 23:50 175 25 32 37 40 41 42 44
8 2:05:39 25:07 238 45 46 48 49 50 51 52
Womens 6K Individual Results
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 Moore, Cheyenne JR-3 Wis.-Oshkosh 5:51.3 21:49.8 1
2 Kroll, Sadie SO-2 Wis.-La Crosse 5:52.8 21:55.5 2
3 Frick, Elizabeth SR-4 Wis.-La Crosse 5:54.2 22:00.6 3
4 McDaniel, Kaitlyn JR-3 Wis.-La Crosse 5:54.9 22:03.2 4
5 Marek, Morgan SO-2 Wis.-Eau Claire 5:55.3 22:04.9 5
6 Linzmeier, Kristen JR-3 Wis.-Oshkosh 5:56.4 22:08.8 6
7 Ziolkowski, Sarah FR-1 Wis.-La Crosse 5:57.6 22:13.2 7
8 Munyan, Erica JR-3 Wis.-Oshkosh 5:58.1 22:15.0 8
9 Fischer, Callie JR-3 Wis.-Eau Claire 6:00.3 22:23.3 9
10 Brekken, Annie SO-2 Wis.-La Crosse 6:01.6 22:28.2 10
11 Smith, Ellen SR-4 Wis.-La Crosse 6:02.1 22:30.1 11
12 Heiden, Chelsey SR-4 Wis.-Platteville 6:02.6 22:32.0 12
13 Kirtz, McKenzie SO-2 Wis.-La Crosse 6:04.8 22:40.1 13
14 Voss, Rebecca JR-3 Wis.-La Crosse 6:05.3 22:42.1  
15 Slattery, Sam FR-1 Wis.-Eau Claire 6:05.9 22:44.3 14
16 Shaffer, Courtney JR-3 Wis.-Stout 6:06.7 22:47.3 15
17 Gomez, Karen SO-2 Wis.-Eau Claire 6:07.5 22:50.1 16
18 Louiselle, Maggie FR-1 Wis.-Eau Claire 6:08.1 22:52.5 17
19 Tolkkinen, Linsey SO-2 Wis.-River Falls 6:08.8 22:55.0 18
20 Draxler, Michelle SO-2 Wis.-Oshkosh 6:09.5 22:57.6 19
21 Petruzates, Jessica SO-2 Wis.-Stout 6:09.9 22:59.0 20
22 Beilke, Hannah SO-2 Wis.-La Crosse 6:10.0 22:59.6  
23 Rendflesh, Leah SR-4 Wis.-Oshkosh 6:10.5 23:01.3 21
24 Fouts, Abigail SR-4 Wis.-River Falls 6:10.5 23:01.4 22
25 Rieber, Josey JR-3 Wis.-Eau Claire 6:11.1 23:03.7 23
26 Keene, Ashton FR-1 Wis.-Oshkosh 6:11.5 23:05.3 24
27 Keller-Miller, Mackenzie JR-3 Wis.-La Crosse 6:12.4 23:08.4  
28 Schlebecker, Emily JR-3 Wis.-Stevens Point 6:13.0 23:10.9 25
29 Wardinski, Katie SO-2 Wis.-Platteville 6:13.4 23:12.1 26
30 Perez, Daisy FR-1 Wis.-Stout 6:14.9 23:17.9 27
31 Jurik, Nikki SO-2 Wis.-River Falls 6:15.5 23:20.0 28
32 Lechnir, Sylvia SO-2 Wis.-Stout 6:16.0 23:21.9 29
33 Jaeger, Emily SO-2 Wis.-Eau Claire 6:16.7 23:24.4 30
34 Staab, Brittany SO-2 Wis.-Stout 6:17.2 23:26.4 31
35 Bailey, Wolf FR-1 Wis.-Stevens Point 6:17.4 23:27.0 32
36 Tremble, Lexie SO-2 Wis.-Eau Claire 6:17.8 23:28.5  
37 Maxwell, Rebecca SO-2 Wis.-Stout 6:18.2 23:30.1 33
38 Koster, Kate FR-1 Wis.-Stout 6:18.6 23:31.5 34
39 Arzbecker, Lian JR-3 Wis.-Eau Claire 6:18.7 23:32.1  
40 Magnuson, Danielle JR-3 Wis.-Stout 6:19.4 23:34.5  
41 Ebert, Whitney SO-2 Wis.-La Crosse 6:20.2 23:37.6  
42 Berg, Gretchen SR-4 Wis.-Eau Claire 6:22.1 23:44.5  
43 Terhell, Shelby JR-3 Wis.-Stout 6:22.2 23:45.2  
44 Klatt, Emily SO-2 Wis.-River Falls 6:22.5 23:46.1 35
45 Miller, Ellie SO-2 Wis.-La Crosse 6:22.8 23:47.4  
46 Ifft, Caitlyn FR-1 Wis.-Platteville 6:23.1 23:48.3 36
47 Derks, Kathy JR-3 Wis.-Stevens Point 6:23.1 23:48.4 37
48 Owens, Erika JR-3 Wis.-Eau Claire 6:24.1 23:52.0  
49 Braun, Sydnee SR-4 Wis.-Stout 6:25.5 23:57.3  
50 Weber, Grace SO-2 Wis.-Stout 6:26.5 24:01.0  
51 Ihlenfeldt, Hannah SO-2 Wis.-Platteville 6:27.1 24:03.5 38
52 Stamn, Jessi JR-3 Wis.-Oshkosh 6:28.1 24:06.9 39
53 Repka, Katie JR-3 Wis.-Stout 6:29.4 24:11.8  
54 LaBelle, Lisa SO-2 Wis.-Eau Claire 6:30.2 24:14.8  
55 Boudreau, Bailey SO-2 Wis.-Stevens Point 6:32.2 24:22.5 40
56 McQuillan, Maria SR-4 Wis.-Stevens Point 6:32.3 24:22.8 41
57 Hoier, Kara JR-3 Wis.-Stevens Point 6:34.0 24:29.1 42
58 Garvelink, Cammy SO-2 Wis.-Oshkosh 6:36.0 24:36.5  
59 Felton, Camille SO-2 Wis.-Platteville 6:36.9 24:39.8 43
60 Bemke, Samantha JR-3 Wis.-Stevens Point 6:38.7 24:46.4 44
61 Harrison, Georgia FR-1 Wis.-Stevens Point 6:39.7 24:50.3  
62 Sweet, Monica JR-3 Wis.-Whitewater 6:39.9 24:50.9 45
63 Prestifilippo, Sydney FR-1 Wis.-Whitewater 6:41.3 24:56.1 46
64 Suhorepetz, Kalyn JR-3 Wis.-River Falls 6:41.6 24:57.4 47
65 Olmsted, Erinn FR-1 Wis.-Stevens Point 6:45.3 25:11.2  
66 Slaback, Mandy SO-2 Wis.-Whitewater 6:46.8 25:16.7 48
67 Van Ells, Hailey FR-1 Wis.-Whitewater 6:47.0 25:17.4 49
68 Mielke, Elizabeth SO-2 Wis.-Whitewater 6:47.2 25:18.2 50
69 Fuller, Sara JR-3 Wis.-Whitewater 6:48.3 25:22.3 51
70 Knudtson, Emma JR-3 Wis.-Whitewater 6:48.9 25:24.8 52
71 Smith, Jennifer SR-4 Wis.-Stevens Point 6:49.3 25:26.0  
72 Wiebke, Mara JR-3 Wis.-Whitewater 6:49.7 25:27.6  
73 Thorn, Hannah SO-2 Wis.-Oshkosh 6:50.0 25:28.9  
74 Ferguson, Janelle SO-2 Wis.-Platteville 6:51.2 25:33.2 53
75 Paulick, Ashley JR-3 Wis.-Whitewater 6:51.6 25:34.8  
76 Hayes, Emma SR-4 Wis.-River Falls 6:52.9 25:39.5 54
77 Vandenplas, Amanda FR-1 Wis.-Oshkosh 6:53.3 25:41.1  
78 Carlson, Kimberly JR-3 Wis.-River Falls 6:53.8 25:43.0 55
79 Wickman, Rebekah FR-1 Wis.-River Falls 6:56.2 25:52.0  
80 Drazkowski, Anna FR-1 Wis.-Platteville 7:00.6 26:08.1 56
81 Vandenplas, Breanna FR-1 Wis.-Oshkosh 7:00.6 26:08.3  
82 Cieslinski, Amanda FR-1 Wis.-Stevens Point 7:00.6 26:08.4  
83 Ducharme, Alyssa FR-1 Wis.-Stevens Point 7:01.0 26:09.9  
84 Pena, Katelyn SR-4 Wis.-Whitewater 7:01.4 26:11.3  
85 Schwind, Ashlyn FR-1 Wis.-Oshkosh 7:02.3 26:14.6  
86 Wargowsky, Madison SO-2 Wis.-Whitewater 7:13.6 26:56.7  
87 Meister, Johanna SO-2 Wis.-Platteville 7:14.0 26:58.3  
88 Brown, Mariah JR-3 Wis.-Platteville 7:17.1 27:09.7  
89 Liska, Leeana SR-4 Wis.-Whitewater 7:24.6 27:37.8  
90 Nelson, Danielle SO-2 Wis.-Platteville 7:33.2 28:09.9  
Mens 8K Team Scores
Rank Team name Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 2:03:53 24:46 41 2 7 8 9 15 19 21
2 2:04:55 24:59 50 4 10 11 12 13 16 23
3 2:06:46 25:21 100 1 18 24 26 31 33 38
4 2:08:10 25:38 129 6 14 28 40 41 42 48
5 2:09:16 25:51 144 22 27 29 32 34 37 45
6 2:09:24 25:52 152 17 25 35 36 39 44 46
7 2:11:12 26:14 175 5 20 43 53 54 55  
8 2:10:36 26:07 179 3 30 47 49 50 51 52
Mens 8K Individual Results
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 LaMere, Ian SR-4 Wis.-Platteville 4:48.7 23:55.2 1
2 Lau, Darin JR-3 Wis.-Eau Claire 4:53.5 24:19.2 2
3 Harms, Brett JR-3 Wis.-Whitewater 4:55.9 24:31.0 3
4 Schultz, Thomas SO-2 Wis.-La Crosse 4:56.6 24:34.6 4
5 Borash, Daniel SR-4 Wis.-River Falls 4:56.8 24:35.7 5
6 Miletti, Tyler SR-4 Wis.-Oshkosh 4:57.1 24:37.1 6
7 Petersson, Nick SR-4 Wis.-Eau Claire 4:57.7 24:39.9 7
8 Treacy, Patrick SO-2 Wis.-Eau Claire 4:58.4 24:43.6 8
9 Cyra, Matt SR-4 Wis.-Eau Claire 5:01.0 24:56.4 9
10 Weisse, Jonah JR-3 Wis.-La Crosse 5:01.5 24:58.6 10
11 Ewers, Ian JR-3 Wis.-La Crosse 5:02.1 25:01.6 11
12 Hinz, Sam SO-2 Wis.-La Crosse 5:03.7 25:09.9 12
13 Zajkowski, Austin JR-3 Wis.-La Crosse 5:03.9 25:10.9 13
14 Howard, Charlend SR-4 Wis.-Oshkosh 5:04.3 25:12.8 14
15 Kuhlmann, Sam SO-2 Wis.-Eau Claire 5:04.7 25:14.8 15
16 Schraeder, Josh FR-1 Wis.-La Crosse 5:05.2 25:17.4 16
17 Sauvola, Devin JR-3 Wis.-Stout 5:05.8 25:20.2 17
18 Wubben, Matt SR-4 Wis.-Platteville 5:06.5 25:23.7 18
19 Huffman, Riley JR-3 Wis.-Eau Claire 5:06.5 25:23.9 19
20 Manley, Julian JR-3 Wis.-River Falls 5:07.4 25:28.1 20
21 Graham, Ryan SR-4 Wis.-Eau Claire 5:07.6 25:29.0 21
22 Tyler, Dane SR-4 Wis.-Stevens Point 5:08.5 25:33.4 22
23 Rosenberg, Michael SR-4 Wis.-La Crosse 5:08.6 25:34.1 23
24 Lueck, Kyler FR-1 Wis.-Eau Claire 5:10.0 25:41.3  
25 Rynes, Walker JR-3 Wis.-Platteville 5:10.2 25:41.9 24
26 Friedman, Mike SO-2 Wis.-Stout 5:10.4 25:43.2 25
27 Glaser, Mike SR-4 Wis.-La Crosse 5:11.0 25:46.3  
28 Lee, Zach SO-2 Wis.-Platteville 5:11.2 25:47.3 26
29 Egbert, Alex SO-2 Wis.-Stevens Point 5:11.6 25:48.8 27
30 Zack, Joe SR-4 Wis.-Oshkosh 5:12.0 25:50.9 28
31 Stelmasek, Matt FR-1 Wis.-Stevens Point 5:12.3 25:52.3 29
32 Nelson, Jonah SO-2 Wis.-Whitewater 5:12.5 25:53.3 30
33 Nault, Tyler FR-1 Wis.-La Crosse 5:13.0 25:55.9  
34 Rivers, Brian SR-4 Wis.-Platteville 5:13.4 25:58.1 31
35 Richardson, Alex JR-3 Wis.-Stevens Point 5:13.5 25:58.7 32
36 Herbrand, Kyle JR-3 Wis.-Platteville 5:13.8 26:00.1 33
37 Bastian, Shea FR-1 Wis.-Stevens Point 5:14.5 26:03.7 34
38 Metzdorff, Gus SR-4 Wis.-Stout 5:14.8 26:05.1 35
39 Rosenlund, David JR-3 Wis.-Stout 5:15.1 26:06.2 36
40 Johnston, Lukas SR-4 Wis.-Stevens Point 5:15.1 26:06.5 37
41 Shurbert-Hetzel, Cole JR-3 Wis.-Platteville 5:15.2 26:06.8 38
42 Boes, Alec SR-4 Wis.-Stout 5:15.8 26:09.8 39
43 Dupont, Anthony SO-2 Wis.-Eau Claire 5:16.7 26:14.2  
44 Pauers, Mitch JR-3 Wis.-Oshkosh 5:16.7 26:14.6 40
45 Damkot, Trevor JR-3 Wis.-Oshkosh 5:16.9 26:15.4 41
46 Rost, Jacob SO-2 Wis.-Oshkosh 5:17.2 26:17.1 42
47 Johnson, Braydon SO-2 Wis.-River Falls 5:17.7 26:19.5 43
48 Schrupp, Matt JR-3 Wis.-Eau Claire 5:17.9 26:20.6  
49 Ellefson, Tyler FR-1 Wis.-Stout 5:18.1 26:21.4 44
50 Jurenec, Benjamin JR-3 Wis.-Stevens Point 5:18.9 26:25.3 45
51 Bourland, Matt FR-1 Wis.-La Crosse 5:19.0 26:25.9  
52 Bach, Sam SO-2 Wis.-Stout 5:19.3 26:27.2 46
53 Steinhoff, Logan JR-3 Wis.-Platteville 5:20.2 26:32.0  
54 Zengler, Eric SO-2 Wis.-Stevens Point 5:20.4 26:32.6  
55 Shoemaker-Allen, Zachary SO-2 Wis.-La Crosse 5:20.8 26:34.6  
56 Stamsta, Noah SO-2 Wis.-Whitewater 5:21.5 26:38.4 47
57 Massey, Daniel JR-3 Wis.-Oshkosh 5:21.6 26:39.0 48
58 Carmichael, Ben SO-2 Wis.-Eau Claire 5:22.0 26:40.8  
59 Wolter, Scott SR-4 Wis.-Whitewater 5:22.2 26:41.6 49
60 Pitcock, TJ JR-3 Wis.-Platteville 5:22.8 26:44.5  
61 Pedersen, Neil SR-4 Wis.-Stevens Point 5:23.2 26:46.8  
62 Fifield, Mike FR-1 Wis.-Stout 5:23.9 26:50.2  
63 Meixelsperger, Alec JR-3 Wis.-Whitewater 5:24.4 26:52.5 50
64 Smith, Matthew SR-4 Wis.-Platteville 5:24.4 26:52.7  
65 Zeitler, Max SO-2 Wis.-Stevens Point 5:24.6 26:53.5  
66 Riege, Kyle FR-1 Wis.-Platteville 5:24.7 26:54.3  
67 Styka, Hunter SO-2 Wis.-Stevens Point 5:24.8 26:54.5  
68 Blum, Trevor JR-3 Wis.-Stout 5:24.9 26:55.1  
69 Noreen, Todd SO-2 Wis.-Whitewater 5:25.2 26:56.8 51
70 Seghers, Evan FR-1 Wis.-Whitewater 5:25.2 26:56.8 52
71 Frager, Mitchell JR-3 Wis.-Platteville 5:27.2 27:06.6  
72 Radtke, Kody FR-1 Wis.-Stout 5:27.8 27:09.5  
73 Maas, Ben JR-3 Wis.-Whitewater 5:28.2 27:11.7  
74 Seichter, Sean SO-2 Wis.-River Falls 5:28.3 27:12.0 53
75 Woerishofer, Clinten FR-1 Wis.-Whitewater 5:28.5 27:13.0  
76 VanRyzin, Calvin SR-4 Wis.-Stevens Point 5:30.8 27:24.7  
77 Zaborowski, Stephen FR-1 Wis.-Whitewater 5:32.0 27:30.6  
78 Roers, Damian JR-3 Wis.-La Crosse 5:32.3 27:32.0  
79 Krueger, Bennett SO-2 Wis.-Oshkosh 5:32.5 27:33.0  
80 Arens, Chase SO-2 Wis.-River Falls 5:33.4 27:37.2 54
81 Bevry, Corbin SO-2 Wis.-Oshkosh 5:33.6 27:38.6  
82 Nozzi, Nathan JR-3 Wis.-Oshkosh 5:37.2 27:56.4  
83 Miller, Grant SO-2 Wis.-Whitewater 5:37.6 27:58.4  
84 Schwechler, Reid SO-2 Wis.-River Falls 5:39.5 28:07.6 55
85 Faldet, Trevor FR-1 Wis.-Oshkosh 5:42.9 28:24.5  
86 Michael, Braeden SO-2 Wis.-Whitewater 5:47.0 28:45.3  
87 Wickham, Zach JR-3 Wis.-Stout 5:55.5 29:27.5