2020 Indiana Track Club HS Open Date: 02-15-20   Venue: Indiana-Gladstein FH - Bloomington, IN
Boys 1600m Run
Finals: Heat #1|2|3|4|5|6|7

Finals: Heat #1
Place Overall Name Year Team Time Score
1 1 Ross, Cort SR Casey-Westfield 4:26.59 -
2 2 Marshall, Camden JR Corydon Central 4:27.93 -
3 3 Gillard, Jack SR Unattached 4:29.99 -
4 4 Schneider , DK JR Holy Cross (Louisville) 4:31.48 -
5 6 Mitchell, Jonah   Kentucky Elite 4:33.87 -
6 7 Pratt, Robby SR Zionsville 4:34.38 -
7 8 Rushton, Paul SR Vilardo Track Club 4:34.87 -
8 9 Heinemann, Luke SR Floyd Central 4:35.15 -
9 10 Gibson, Nathan SR Cin. Sycamore 4:35.78 -
10 12 Stohr, Andy JR Columbus North 4:36.05 -
11 13 Smith, Tyler JR Westfield 4:36.18 -
12 14 Alderson, Neal JR Unattached 4:37.05 -
13 15 Pruitt, Collin JR Columbus North 4:37.23 -
14 16 Hanak, Will SR Conner 4:37.78 -
15 17 Griffin, Hunter JR Floyd Central 4:39.36 -
16 19 Moore, Mason SR Unattached 4:40.39 -
17 20 Hosbach, Sam SR Male 4:40.59 -
18 21 Arif, Ramiz   Louisville Collegiate 4:40.66 -
19 23 Valdez, Julio SR HTE3 4:40.87 -
20 24 Gordon, Nicholas JR Floyd Central 4:41.77 -
21 33 Carr, Evan SO Columbus North 4:46.19 -
22 38 Ray, Jalen SR Unattached 4:48.51 -
23 49 Pulkowski, Austin JR Columbus North 4:53.24 -
Finals: Heat #2

Place Overall Name Year Team Time Score
1 5 Jackson, Cole   Kentucky Elite 4:31.97 -
2 11 Terry, Brady JR Daviess County 4:35.79 -
3 18 Bailey, Nolan SO Warthan Track Club 4:39.74 -
4 22 Barnett, Joe SR Westfield 4:40.75 -
5 25 Allen, Joshua   Talon Track Club 4:42.76 -
6 26 Johnson, George FR Conner 4:43.92 -
7 29 Mullenix, Carter   Clay County TC 4:44.68 -
8 31 Hobbeheydar, Sam FR Columbus North 4:45.59 -
9 39 Kinnaman, Conner SR Greenfield-Central 4:50.06 -
10 41 Dixon, Nathaniel   Warthan Track Club 4:50.68 -
11 42 Sasser, Kevin JR Warren Central 4:50.99 -
12 44 Kolb, Will SR Male 4:51.93 -
13 45 Guthrie, Clayton FR Columbus North 4:52.11 -
14 48 Hubbard, Reid SO Unattached 4:53.20 -
15 52 Kiel, Will SO Columbus North 4:53.79 -
16 55 Bennett, Stuart   Clay County TC 4:54.90 -
17 59 Means, Alec SO Danville, IN Distance 4:56.13 -
18 60 Morgan, Max JR Unattached 4:56.61 -
19 63 Malloy, Collin SR New Albany Track Club 4:57.39 -
20 66 Hildenbrand, Trent SR Male 4:57.83 -
21 70 Lord, Aaron   New Albany Track Club 4:58.11 -
22 74 Asplund, John JR Unattached 4:59.67 -
23 86 Hartman, Jacob JR Warren Central 5:06.22 -
Finals: Heat #3

Place Overall Name Year Team Time Score
1 27 Kurz, Nolan 8 Daviess County 4:44.03 -
2 28 Arthur, Liam SO Earthen Track Club 4:44.33 -
3 30 Turner, Nathanael JR Owensboro 4:44.71 -
4 32 Chandler, Joseph   Revluc Elite 4:45.78 -
5 34 Beck, Brendan SR Male 4:46.97 -
6 35 Owings, Seth JR Floyd Central 4:47.04 -
7 36 Johnson, Eli SR Floyd Central 4:47.85 -
8 37 Butts, Corbin   Clay County TC 4:48.01 -
9 43 Tidwell, Caleb FR Daviess County 4:51.34 -
10 46 Cain, Key'Shawn SO Male 4:52.62 -
11 47 Shelton, Justin SO Daviess County 4:52.80 -
12 53 Grant, Jcim   Clay County TC 4:54.58 -
13 54 Ellis, Dylan   Northeast Striders 4:54.73 -
14 56 Brady, Dakota   Kentucky Elite 4:54.98 -
15 57 McGary, Bryson FR Daviess County 4:55.27 -
16 58 Gossett, Jonathan SR Rantoul 4:55.86 -
17 61 Streib, Henry SR Vilardo Track Club 4:56.95 -
18 62 Weida, Cole SR Unattached 4:57.17 -
19 64 Hanak, Ryan SO Conner 4:57.41 -
20 69 Smith, Jessup   Kentucky Elite 4:58.07 -
21 71 Impellitteri, Joseph SO Conner 4:58.29 -
22 72 Dauenhauer, Patrick FR Cin. Sycamore 4:58.98 -
23 79 Smith, Solomon   Talon Track Club 5:03.46 -
24 89 Peterson, Daniel JR Male 5:07.60 -
25 106 Shrock, Andrew JR Wapahani 5:16.27 -
26 136 Saude, Levi JR West Vigo 5:36.26 -
Finals: Heat #4

Place Overall Name Year Team Time Score
1 40 Combs, Eli   Kentucky Elite 4:50.67 -
2 51 Norrick, Eli   Warthan Track Club 4:53.77 -
3 65 Moore, Drew FR Conner 4:57.53 -
4 73 Wills, Gabe JR Columbus North 4:59.46 -
5 75 Nebergall, Trey SO Columbus North 5:00.48 -
6 78 Hottell, Kellen FR Columbus North 5:03.09 -
7 80 Nelson, Jack SO Unattached 5:03.90 -
8 81 Herndon, Owen   Rebel track club 5:03.99 -
9 83 Rushton, John   Warthan Track Club 5:04.77 -
10 85 Howell, Carter FR Columbus North 5:05.62 -
11 87 Chandler, Cooper JR Male 5:06.62 -
12 92 Hoagland, Zach JR Corydon Central 5:10.22 -
13 93 Littrell, Wil SO Columbus North 5:10.23 -
14 100 Sublette, Sam   Smootsdell AC 5:15.12 -
15 101 Sotelo, Daniel JR Male 5:15.47 -
16 103 Smith, Charlie FR Columbus North 5:15.77 -
17 105 Miller, Griffen JR Wapahani 5:16.17 -
18 108 Leachman, Parker JR Daviess County 5:17.66 -
19 112 Hooks, Quavion   TruElite Athletes 5:19.70 -
20 113 Crew, Canyon SO Springs Valley 5:19.71 -
21 114 Seward, Alex   Kentucky Elite 5:20.07 -
Finals: Heat #5

Place Overall Name Year Team Time Score
1 67 Mendez, Mateo FR Columbus North 4:57.96 -
2 68 Clark, Kyle   Warthan Track Club 4:58.04 -
3 76 Heitz, Adam SO Floyd Central 5:01.96 -
4 77 Gravitt, Garrett JR Floyd Central 5:01.99 -
5 82 Smith, Sean   Talon Track Club 5:04.07 -
6 84 Harper, Landon   Kentucky Elite 5:04.86 -
7 88 Nash, Jacob SR Daviess County 5:07.00 -
8 90 Warth, Logan SO Conner 5:09.65 -
9 91 Presser, Ernest SO Greenfield-Central 5:09.97 -
10 94 Bush, Michael   Louisville Collegiate 5:11.60 -
11 95 Hinds, Sam SO Westfield 5:12.25 -
12 96 Guenin, Gage JR Greenfield-Central 5:13.32 -
13 97 Ellis, Brandon SO Wapahani 5:13.68 -
14 98 Hensler, Alaric JR Male 5:14.47 -
15 99 Chmielewski, Luke   Northeast Striders 5:14.83 -
16 102 Turner, Jake JR Daviess County 5:15.68 -
17 115 Chapman, Harrison   Talon Track Club 5:20.40 -
18 117 Graf, Logan   Clay County TC 5:20.79 -
19 118 Bright, Adam SO Greenfield-Central 5:21.33 -
20 120 Tutrow, Lucas SO Greenfield-Central 5:22.21 -
21 121 Higbie, Nathaniel SO New Albany Track Club 5:23.42 -
22 127 Young, Seth SR Greenfield-Central 5:27.40 -
23 132 Lax, Ethan SO Columbus North 5:31.22 -
24 144 Ream, Alex   TEAM running2win 5:52.53 -
Finals: Heat #6

Place Overall Name Year Team Time Score
1 104 Kleinhelter, Carson JR Columbus North 5:16.14 -
2 107 McClelland, Eli SO Daviess County 5:16.61 -
3 109 Fulmer, John   New Albany Track Club 5:18.25 -
4 110 Freeman, David SR Cin. Sycamore 5:18.56 -
5 111 Norris, Carter FR Unattached 5:19.45 -
6 116 Patel, Raj SR Rantoul 5:20.66 -
7 119 Johnson, Warren 8 Conner 5:21.35 -
8 122 Haney, Caleb 6 Westfield 5:23.53 -
9 123 Kirby, Garrett SR Unattached 5:23.62 -
10 124 Hensler, Garrett FR Male 5:24.74 -
11 125 Jacobs, Ben   New Albany Track Club 5:25.58 -
12 126 McCaslin, Zach FR Daviess County 5:27.33 -
13 128 McDaniel, Skylar SO Daviess County 5:28.00 -
14 130 Marshall, Alan 8 Springs Valley 5:31.08 -
15 131 Krisch, Owen FR Westfield 5:31.22 -
16 133 Maki, Kyle SO Conner 5:32.74 -
17 134 Lovelace, Drew FR Westfield 5:33.66 -
18 135 Brown, Grant 8 Springs Valley 5:34.97 -
19 143 Hanak, Charlie 8 Conner 5:52.19 -
Finals: Heat #7

Place Overall Name Year Team Time Score
1 50 Smalley, Josh SR Holy Cross (Louisville) 4:53.30 -
2 129 Cloninger, Lance SR Rantoul 5:29.04 -
3 137 Grant, Adam SO Franklin County 5:36.42 -
4 138 Cooley, Lucas FR Lloyd Memorial 5:39.90 -
5 139 Meihls, John SO Columbus North 5:40.26 -
6 140 Zhang, Carson FR Columbus North 5:42.02 -
7 141 Martinez, Gavin   Fern Creek 5:45.09 -
8 142 Larson, Adler FR Columbus North 5:47.99 -
9 145 Pacunas, Aiden FR Rantoul 5:53.70 -
10 146 Chandler, Luke FR Columbus North 5:53.87 -
11 147 Lutz, Sam   Indiana Track Club 5:59.30 -
12 148 Sluys, Dylan SO Columbus North 6:00.99 -
13 149 Newman, Josh SO Rantoul 6:05.46 -
14 150 Newman, Allan JR Rantoul 6:05.53 -
15 151 Gutierrez, David SO Rantoul 6:07.11 -
16 152 Tucker, Lawrence   Fern Creek 6:10.91 -
17 153 Rice, Charles 4 Unattached 6:15.71 -
18 154 Brown, Carson 7 Springs Valley 6:22.57 -
19 155 Gentry, Jake   Indiana Track Club 6:22.91 -
20 156 Lifferth, Alex FR Columbus North 6:24.12 -