Western Indiana Classic III Date: 02-24-18   Venue: DePauw-Tennis & Track Center - Greencastle, IN
Boys 800m Run
Finals: Heat #1|2|3|4|5|6

Finals: Heat #1
Place Overall Name Year Team Time Score
1 1 Oakley, Nick SR Charleston 2:00.74 -
2 2 Garrett, Tyler SR Unattached 2:01.34 -
3 3 Romanyk, Joe JR Zionsville 2:01.83 -
4 4 Anderson, Andrew   Potter's Bridge Athletic Club 2:03.95 -
5 5 Browning, Evan Tate SR Zionsville 2:04.29 -
6 6 Kline, Carson SR Terre Haute South Vigo 2:05.06 -
7 7 Durham, David SR American $peed 2:07.74 -
8 8 Heading, Michael SR Northview 2:07.85 -
9 9 Pitts, Will 10 Zionsville 2:08.99 -
10 11 Dombroski, Nick JR Potter's Bridge Athletic Club 2:09.33 -
11 12 Maschino, Sencer   Terre Haute North TC 2:09.35 -
12 19 Trejo, Aaron 12 Ben Davis 2:11.87 -
13 21 Havill, Kyler SR Princeton Community 2:13.86 -
Finals: Heat #2

Place Overall Name Year Team Time Score
1 10 Krebs, Michael SO Male 2:09.31 -
2 13 Salmon, Ian FR Unattached 2:09.44 -
3 15 Ames , Austin JR Charleston 2:11.06 -
4 16 Gadberry, Ian   Terre Haute North TC 2:11.30 -
5 17 Light, Cael FR Terre Haute South Vigo 2:11.33 -
6 18 Beene, Jacob FR Westfield 2:11.55 -
7 20 Fraser, Gage JR Marshall 2:13.82 -
8 23 Connor, Kai FR Westfield 2:14.23 -
9 27 McGraw, Duncan JR Westfield 2:16.25 -
10 28 Adams, Anthony   Terre Haute North TC 2:16.68 -
11 30 Phillips, Cale   Zionsville 2:17.42 -
12 31 Hueit, Kaden SO Holy Cross (Louisville) 2:17.97 -
13 39 Ballard, Devin SO Unattached 2:20.10 -
Finals: Heat #3

Place Overall Name Year Team Time Score
1 14 Wethington, Hunter SO Spencer County 2:10.67 -
2 22 Opiew, Manny 11 Ben Davis 2:14.15 -
3 25 Simon, Alex SR American $peed 2:14.82 -
4 26 McCarty, Hayden   Terre Haute North TC 2:15.09 -
5 29 Shannon, Ryan SR Westfield 2:16.85 -
6 32 Hostetler, Eli SR Clay City 2:18.29 -
7 35 UPTON, TYLER   Pioneers - Born To Run 2:19.18 -
8 36 Garcia, Jesus FR Zionsville 2:19.20 -
9 37 Woehler, Max FR Westfield 2:19.72 -
10 38 Wells, Ryan SR Marshall 2:19.89 -
11 43 Hutchinson, Reece SR Marshall 2:21.17 -
12 49 Strain, Hunter FR Northview 2:23.01 -
13 51 LANCASTER, ALEX   Pioneers - Born To Run 2:24.02 -
14 63 Flake, Brennen   Kentucky Elite 2:35.08 -
Finals: Heat #4

Place Overall Name Year Team Time Score
1 24 Rink, Evan FR Westfield 2:14.70 -
2 33 Speitel, Tyler SO Unattached 2:18.38 -
3 34 GAINES, THOMAS   Pioneers - Born To Run 2:18.99 -
4 40 Smith, Sam SR Terre Haute South Vigo 2:20.31 -
5 42 Springborn, Josh FR Westfield 2:21.09 -
6 44 Smith, Micah SO Greenfield-Central 2:21.28 -
7 46 Simpson, Patrick JR Potter's Bridge Athletic Club 2:21.59 -
8 48 Priest, Drew SR Heritage Hills 2:22.87 -
9 52 Wey, Jordan   Terre Haute North TC 2:24.94 -
10 53 Green, Jonathan SO Marshall 2:26.08 -
11 54 Burress, Wilson JR Marshall 2:26.28 -
12 57 Mwangi, Garnett SR Indianapolis Arsenal Technical 2:28.02 -
13 61 Riggles, Nick SR Franklin Community 2:34.18 -
14 70 Gasaway, Zach SR Heritage Hills 2:43.69 -
Finals: Heat #5

Place Overall Name Year Team Time Score
1 41 Dykema, Josh FR Westfield 2:20.87 -
2 45 Hudnall, Hayden FR Westfield 2:21.40 -
3 55 Cline, Noah 12 Zionsville 2:26.75 -
4 58 Benjamin, Cortas JR Atherton 2:28.85 -
5 60 Selm, Travis SR Franklin County 2:33.31 -
6 62 Riddell, Dillon JR Crawford County 2:34.62 -
7 64 Kirtz, Donovin SO Indianapolis Arsenal Technical 2:36.15 -
8 65 Zeissig, Dwayne JR Potter's Bridge Athletic Club 2:39.60 -
9 67 Warren, Montez SR Indianapolis Arsenal Technical 2:41.76 -
10 71 Shew, Carter FR Robinson 2:45.21 -
11 72 Waltrip, Daniel 7 Indiana State Athletic Club 2:46.60 -
12 74 Shillings, Xander 8 North Clay Middle School 2:55.08 -
13 75 Marit, Levy 6 Indiana State Athletic Club 2:55.77 -
14 77 Pinegar, Will 11 Zionsville 2:58.26 -
15 81 Miller, Aiden 3 Indiana State Athletic Club 3:09.32 -
Finals: Heat #6

Place Overall Name Year Team Time Score
1 47 Brown, Carrick FR Atherton 2:22.83 -
2 50 Maynard, Trevor SO Marshall 2:23.03 -
3 56 Adams, Steven SO Holy Cross (Louisville) 2:27.46 -
4 59 Zach , Pearl JR Atherton 2:30.42 -
5 66 Trotter, Matthew JR North Putnam 2:41.74 -
6 68 Kelly, Christian JR Marshall 2:42.01 -
7 69 Medsker, Nathan SR Marshall 2:42.05 -
8 73 Redden, Nick FR Crawford County 2:47.49 -
9 76 Adams, Eli 5 Indiana State Athletic Club 2:57.92 -
10 78 Shields, Kamden 2 Indiana State Athletic Club 3:02.06 -
11 79 Slater, Hayden 7 North Clay Middle School 3:04.75 -
12 80 Cates, Tyler 2 Indiana State Athletic Club 3:05.99 -
13 82 Ixba, Leonardo   Indiana State Athletic Club 3:40.43 -
14 83 Miller, Owen 1 Indiana State Athletic Club 3:42.30 -