NJCAA Indoor Track & Field Championships Date: 03/01-03/02/13   Venue: Texas Tech-Athletic Training Center (Retired) - Lubbock, TX
Men 600m Dash
Finals: Heat #1|2
Preliminaries: Heat #1|2|3|4|5|6

Finals: Heat #1
Place Overall Name Year Team Time Score
1 3 Sheppard, Carlton SO-2 Coffeyville CC 1:20.21 6
2 4 Jones, Cory SO-2 Neosho County CC 1:20.45 5
3 5 Rowe, Shawn FR-1 Essex CC 1:20.60 4
4 6 Goracke, Shilo FR-1 Cloud County CC 1:20.86 3
5 8 Ray, Namer SO-2 Iowa Central CC 1:22.59 1
Finals: Heat #2

Place Overall Name Year Team Time Score
1 1 Norwood, Vernon SO-2 South Plains 1:17.04 10
2 2 Atkinson, Marques SO-2 South Plains 1:19.05 8
3 7 Narara, Ratutira FR-1 Iowa Central CC 1:21.40 2
  Gayle, Steven FR-1 South Plains NT -
Preliminaries: Heat #1

Place Overall Name Year Team Time Score
1 14 Moriel, Martin FR-1 Mesa CC 1:22.41  
2 16 Lucas, Earl SO-2 Monroe College 1:22.56  
3 20 Warren, Da'Quann SO-2 Vincennes 1:22.99  
4 21 Klotz, Eric SO-2 Dodge City CC 1:23.12  
5 24 Brown, Rayvonne FR-1 Southwestern CC 1:25.98  
6 27 Garcia, Phillip SO-2 Paradise Valley 1:27.76  
Preliminaries: Heat #2

Place Overall Name Year Team Time Score
1 2 Narara, Ratutira FR-1 Iowa Central CC 1:19.37  
2 5 Sheppard, Carlton SO-2 Coffeyville CC 1:20.30  
3 6 Ray, Namer SO-2 Iowa Central CC 1:20.88  
4 7 Goracke, Shilo FR-1 Cloud County CC 1:21.14  
5 19 Khairandesh, Wais SO-2 Scottsdale CC 1:22.89  
6 25 Benson, Ed FR-1 Vincennes 1:26.57  
Preliminaries: Heat #3

Place Overall Name Year Team Time Score
1 10 Charles, Josh SO-2 Cloud County CC 1:22.15  
2 13 Rose, Christopher SO-2 Essex CC 1:22.30  
3 15 Carson, Paris FR-1 Butler County CC 1:22.54  
4 17 Gearman, Zach SO-2 Iowa Central CC 1:22.58  
5 26 Donald, Chris SO-2 Allen County CC 1:27.32  
Preliminaries: Heat #4

Place Overall Name Year Team Time Score
1 3 Atkinson, Marques SO-2 South Plains 1:19.80  
2 12 Hayles, Fabian FR-1 Colby CC 1:22.22  
3 22 Julian, Michael FR-1 Scottsdale CC 1:24.30  
  Bailey, Rickcardo FR-1 Allen County CC NT  
Preliminaries: Heat #5

Place Overall Name Year Team Time Score
1 4 Gayle, Steven FR-1 South Plains 1:20.20  
2 8 Jones, Cory SO-2 Neosho County CC 1:21.31  
3 18 Hamilton, Anthony FR-1 Western Texas College 1:22.74  
4 28 Moore, Leroy SO-2 Butler County CC 1:40.60  
  Andrews , Waylan FR-1 ASA College NT  
Preliminaries: Heat #6

Place Overall Name Year Team Time Score
1 1 Norwood, Vernon SO-2 South Plains 1:18.98  
2 9 Rowe, Shawn FR-1 Essex CC 1:21.56  
3 11 Pitia, Hans FR-1 Johnson County CC 1:22.18  
4 23 Calloway, Steven FR-1 Butler County CC 1:25.75