Hoosier State Relays Finals (Large Schools) Date: 03-17-12   Venue: Indiana Wesleyan-Indoor Sports Complex - Marion, IN
Boys 4 x 400m Relay
Finals: Heat #1|2|3|4|5|6|7
Finals: Heat #1
Place Overall Team Time Score
1 1 Pike  ( Wilson, Stewart, Bloomfield, Qualls ) 3:23.53 20
2 2 Warren Central  ( Dodd, Smith, Martin, Smith ) 3:24.34 16
3 4 Carmel  ( Ebikwo, Holland, Steinhardt, Woods ) 3:28.27 10
4 6 Ben Davis  ( Barnes, McDowell, Wilson, Wallace ) 3:29.26 6
5 8 Lawrence Central  ( Brown, Brown, Gray, Williams ) 3:30.75 2
6 9 Portage  ( Clegg, Freeny, Blake, Best ) 3:30.92 -
Finals: Heat #2
Place Overall Team Time Score
1 7 Warsaw Community  ( Jones, Goon, Goon, Rheinhardt ) 3:29.46 4
2 13 Franklin Central  ( Gray, Howard, Elbert, Rapp ) 3:34.56 -
3 16 North Central (Indianapolis)  ( Alexander, Carroll, Lanosga, Rossebo ) 3:35.66 -
4 17 Gary West Side  ( Buggs, Jeffries, Jones, Sims ) 3:35.83 -
5 28 Ft. Wayne Snider  ( Wappes, Ely, Reese, Gomez-Espino ) 3:39.46 -
6 34 Chesterton  ( Barango, Biehl, Ransom, Palombizio ) 3:43.07 -
Finals: Heat #3
Place Overall Team Time Score
1 3 Hamilton Southeastern  ( Covarrubias Mon, Brown, Calhoun, Duffy ) 3:27.90 12
2 5 Ft. Wayne North Side  ( Barnfield, Benson, Kelly, Walker ) 3:28.46 8
3 23 Fishers  ( Ryan, Foster, Orduno, Sahakian ) 3:37.09 -
4 27 Bloomington North  ( Higgins, Jones, Wilson, Carmin ) 3:38.40 -
5 35 Avon  ( Martin, Akinyosoye, Wieczorek, Vu ) 3:43.47 -
6 37 Bedford North Lawrence  ( Page, Herr, Dotts, Imhoff ) 3:52.82 -
Finals: Heat #4
Place Overall Team Time Score
1 10 Valparaiso  ( Marciniak, Romanov, Zander, Vasile ) 3:33.42 -
2 18 Anderson  ( Beard, Dabney, Gall, Gall ) 3:36.21 -
3 20 Indianapolis Cathedral  ( Mulligan, O'Hara, Baker, Ash ) 3:36.36 -
4 21 Indianapolis Arsenal Technical  ( Campbell, Howard, Redding, Smith ) 3:36.41 -
5 23 Westfield  ( Gonzalez, Crawford, Lusk, Wallace ) 3:37.09 -
6 25 Zionsville  ( Kern, Groen, McCullough, Bailey ) 3:37.44 -
Finals: Heat #5
Place Overall Team Time Score
1 14 New Haven  ( Harris, Nelson, Salazar, Hoffer ) 3:35.27 -
2 29 Lafayette Jefferson  ( Clark, Jones, Moore, Tirado ) 3:39.65 -
3 31 Lawrence North  ( Braxton, Flemming, Hinkle, Johnson ) 3:41.12 -
4 32 Ft. Wayne Bishop Dwenger  ( Tippmann, Mc Graw, Offerle, Myers ) 3:41.45 -
5 33 Crown Point  ( Peterson, Rodriguez, Grady, Faso ) 3:41.88 -
6 36 Marion  ( Bell, Davis, Marble, Smith ) 3:44.75 -
Finals: Heat #6
Place Overall Team Time Score
1 11 Terre Haute North Vigo  ( McElroy, Stratten, Stewart, Seward ) 3:33.99 -
2 12 Merrillville  ( Turner, Taylor, Bey, Pirtle ) 3:34.02 -
3 22 Ft. Wayne Wayne  ( Ford, Stone, Powers, Powers ) 3:36.97 -
4 26 New Palestine  ( Timmerman, Jones, Wagner, Pike ) 3:37.63 -
Finals: Heat #7
Place Overall Team Time Score
1 15 Noblesville  ( Duncan, Ginebaugh, Schoening, Milkey ) 3:35.44 -
2 19 Mt. Vernon (Fortville)  ( Thompson, White, Noble, Davis ) 3:36.22 -
3 30 Carroll (Fort Wayne)  ( Cavender, Crabill, Tranquil, Fisher ) 3:40.79 -