Hoosier State Relays Finals (Large Schools) Date: 03-17-12   Venue: Indiana Wesleyan-Indoor Sports Complex - Marion, IN
Girls 4,000m Distance Medley
Finals: Heat #1|2|3
Finals: Heat #1
Place Overall Team Time Score
1 1 Noblesville  ( Foley, Dircksen, Schuster, Willman ) 12:30.87 20
2 2 Hamilton Southeastern  ( King, Seymour, Tatom, Nichwitz ) 12:36.02 16
3 3 Center Grove  ( Schoettmer, Cruse, Timmons, Burton ) 12:41.36 12
4 4 Chesterton  ( Biehl, Homme, Schroeder, Scott ) 12:43.31 10
5 5 Warsaw Community  ( Bearss, Fleming, Kline, Erba ) 12:43.57 8
6 6 Carmel  ( Wellman, Etgen, Genco, Bennett ) 12:46.78 6
7 7 Ft. Wayne Northrop  ( Bolton, Kempf, Osterhout, Mirwaldt ) 12:51.81 4
8 8 Franklin Central  ( Adams, Talhelm, Talhelm, Tromble ) 12:52.07 2
9 10 Fishers  ( Eliason, Susdorf, Horn, Horn ) 13:03.51 -
10 11 Northridge  ( Schrock, Gray, Willey, Cominator ) 13:05.21 -
11 13 Carroll (Fort Wayne)  ( Whaley, Nicholson, Wise, Metzger ) 13:11.22 -
12 14 Lawrence Central  ( Dulaney, Roach, Roach, Johnson ) 13:11.43 -
13 17 Westfield  ( Evans, Lents, Rider, Rogers ) 13:21.37 -
Finals: Heat #2
Place Overall Team Time Score
1 9 Brownsburg  ( Bess, Brown, Dygert, Gaerke ) 13:01.49 -
2 12 Terre Haute North Vigo  ( Mullican, Goatee, Dickerson, Loebker ) 13:07.89 -
3 15 Martinsville  ( Krulik, Race, Miller, Kluesner ) 13:12.41 -
4 16 Penn  ( Glassford, Marlow, Hamilton, Galat ) 13:20.51 -
5 18 Avon  ( McNealy, Badgley, Collins, Smith ) 13:25.36 -
6 19 Zionsville  ( Uebele, Bouwkamp, Kastberg-Leonar, Banks ) 13:28.73 -
7 20 Homestead  ( Jordan, Kelley, Didier, Havert ) 13:28.89 -
8 22 Jay County  ( Miller, Huelskamp, Dunlavy, Simmons ) 13:29.70 -
9 23 Terre Haute South Vigo  ( Stephens, Ellis, Howe, Thiede ) 13:29.73 -
10 24 Columbia City  ( Werstler, Hearld, Knepple, Roush ) 13:33.03 -
11 27 Ft. Wayne Snider  ( Zavala, Wimby, Doehrman, Maciejewski ) 13:36.00 -
12 29 Pike  ( Greene, Haney, Timm, Greene ) 13:41.14 -
13 31 Portage  ( Crum, Ostrander, Trader, Pizer ) 13:47.42 -
Finals: Heat #3
Place Overall Team Time Score
1 21 Valparaiso  ( Biggers, Joll, DeVries, Gooding ) 13:29.22 -
2 25 Ft. Wayne North Side  ( Radziminski, Jenkins, Moore, Rauch ) 13:34.00 -
3 26 Crown Point  ( Carpenter, McGurk, Arnold, McCarroll ) 13:35.30 -
4 28 Norwell  ( Bauermeister, Tolson, Best, Aschliman ) 13:37.38 -
5 30 New Palestine  ( Joray, Zehner, Kehrt, Shields ) 13:47.34 -
6 32 Huntington North  ( Rowe, McElhaney, Patrick, Ditzler ) 13:47.66 -
7 33 Pendleton Heights  ( Hinton, Cottrell, Manchess, Manchess ) 13:48.55 -
8 34 Ben Davis  ( Marrero, Moore, Vandever, Speitel ) 13:52.25 -
9 35 North Central (Indianapolis)  ( Long, Miller, Bittner, Woods ) 13:53.67 -
10 36 Warren Central  ( Baughman, Reese, Taylor, Jones ) 14:12.37 -